Bakan Çavuşoğlu: Düzensiz kafile, tamlık dünyanın tıpkısı gerçeği

Türkiye’nin ensiz dışı teşkilatlarında İçişleri Bakanlığı ile çok yakın eşgüdüm içerisinde çalıştıklarını ve bir nice dosyayı gelişigüzel paylaştıklarını tamlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Misyonlarımızın ve diplomatlarımızın güvenliği sizlere dirilik. Uluslararası polis güçleri misyonlarındaki varlığımız çekicilik donör. INTERPOL (Uluslararası Polis Teşkilatı), SELEC (Güneydoğu Avrupa Kanun Uygulama Merkezi) kadar uluslararası ve bölgesel örgütlerle enerjik varlığımız haddinden fazla ehemmiyet taşıyor. Terörle mücadelenin farklı boyutlarında mümasil iş birliği yapıyoruz. İçişleri müşavirlerimiz bir nice misyonumuzda fariza yapıyor. Büyükelçilerimiz da misyonlarımız bile eşgüdüm ve iş birliği ortamında çalışıyor.”

Çavuşoğlu, konuşmasında, Türkiye’nin dış temsilciliklerini siper görevini yürütürken şehit olan emniyet mensuplarını ve tüm şehitleri rahmetle andı.

“Global balans birçok açıdan tehdit altında. Yıldırı özelinde, organize suçlar, bölgesel ve küresel güvenlik ile istikrara müteveccih tehditlerin başında gelmeye bitmeme ediyor. Kesintili göç, coğrafyamızın üste kamu dünyanın bugün tıpkısı gerçeği ve karşımızda bire bir deneyim” sözerini kullanan Çavuşoğlu, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde güvenlik bürokrasisinin disiplinli çalışmaları yardımıyla bu dokuz canlı coğrafyada tıpkısı “istikrar adası” olmayı sürdürdüklerini vurguladı.

“Bölgemizin asayiş ve istikrarına ulama sunmaya bitmeme edeceğiz”

Çavuşoğlu, karşı karşıya oldukları tehditlerin bertaraf edilmesinde ilişik kurumlar arasındaki hareket birliğinin dirimsel ehemmiyet taşıdığının altını çizerek, yıldırı örgütlerinin mahdut dışındaki uzantılarıyla aktif mücadelede ve başka ülkelere müteveccih aksiyon birliğinde İçişleri Bakanlığıyla kilolu himmet yürüttüklerini dile getirdi.

Daha Çok bir nice dış yöntem konusunun güvenlikle aracısız angajmanlı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Avusturya ile yaptıkları 2+2 Dışişleri ve İçişleri Bakanları Toplantısı’nın üstelik akıbet rütbe verimli geçtiğini, Avusturya’dan bu yönde düşüncesiz aktarılma aldıklarını aktardı.

Çavuşoğlu, bu kabil hareket birliklerini sürdürmeye bitmeme edeceklerini vurgulayarak, “Türkiye’nin sorumluluğu hemen kendisiyle ilgilendiren değil. İçinde bulunduğumuz ana kara, Avrupa’nın güvenliği karışma bölgemizin asayiş ve istikrarına gelişigüzel yardım sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“Birlikte Koordinasyon Merkezi, Milli Defans Bakanlığı ile hisse senedi birliğimizin göstergesi”

Icra Vekili Çavuşoğlu, konferans kapsamında Milli Defans Bakanı Hulusi Akar’ın büyükelçilere hitap ettiği oturumda dahi konuştu.

Milli Defans Bakanlığı ile yapılan gelişim birliğinin serencam olarak Rusya-Ukrayna Savaşı’nda ortaya çıktığını belirten Çavuşoğlu, “Milli Defans Bakanlığımız, Ukrayna’daki tahılın dünyaya ulaştırılmasında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki gayretlerimizin merkezinde meydan alıyor” dedi.
Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanlığı ile çalışmalarına ilişkin “İstanbul’birlikte faaliyete sabık Yan Yana Koordinasyon Merkezi, hisse senedi birliğimizin global azık güvenliğine konkre katkısının bir göstergesi oldu” sözlerini kullandı.

Düzenlilik ve NATO konularında haddinden fazla yakın mesailerinin bulunduğuna bel eden Çavuşoğlu, “Suriye, Libya, Iye, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Kafkaslar üzere birçok dirimlik aut siyaset meselesinde arkadaşlarımız yan yana çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Düzenlilik kuruluşlarımızın kalan gücü, ciddi adımlarımızı takip ediyor”

Çavuşoğlu, etkin dış politikanın hem sahada hem masada devam ettiğine belen ederek “Bu çerçevede Milli Savunma Bakanlığı ve değişik düzenlilik kuruluşlarımızın giderek artan gücü, mühim adımlarımızı strateji ediyor. Bugün toptan iddiası olan bölgesel bir güçsek, bunda sert ve kolay bunaltıcı unsurlarını harmanlamamızın nazik ayrımsız payı var” diyerek konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı, silahlı kuvvetler ve emniyet güçleriyle teşrikimesai içinde çalışmaya devam edeceklerine dikkati çekici Çavuşoğlu, sahadaki kazanımların masada kaybedilmemesi gerektiğini ve bu konuda ellerinden geleni yapmaya bitmeme edeceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu: AB’den somut adımlar bekliyoruz

 

Bakan Çavuşoğlu: Rusya’nın ihraç edeceği ürünlerin birlikte önü küşade oluyor

 

Çavuşoğlu: Gelişmeler Itidalli Koridor’un değerini gözler önüne seriyor

 

Share: