Bahir yolu taşımacılığına destek

Iblağ ve Altyapı Bakanlığı’nın Karayoluyla Taşınan Yüklerin Denizyoluna Aktarılmasının Desteklenmesi Üzerine Yönetmeliği Resmi Gazete’birlikte yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Son yıllarda artan aut ticaret hacmi ve rekor kıyamet ihracat, kara yolu cızık kapılarında yoğunluğa hastalık olurken, bu sıkışıklığı tenkis etmek için Nezaret muktezi düzenlemeleri yapmaya bitmeme ediyor. Dünyada bir nice devlet kısa meydanlık deniz taşımacılığını destekliyor.

Aranjman ile Türkiye limanları ile başka ülke limanları arasında Ro-Ro, Ro-Pax gemileriyle ahenktar el yazmak amacıyla açılacak yeni hatlarda yahut mevcut hatların kapasitelerinin yüzdelik 50 artırılması halinde bulunan hatlarda kullanılacak gemilere bindi verilecek.

Ahenkli el eden Türk bayraklı Ro-Ro gemilerinin donatanlarına geminin el yaptığı gelişigüzel 10 deniz mili amacıyla dara birimi başına 2 dolar ödeme yapılacak.

Türk bayraklı Ro-Pax gemilerinin donatanlarına ise geminin kere yaptığı seçkin 10 bahir mili amacıyla yük birimi (tır, dorse) başına 3 dolar ödenecek.

Henüz kısa mesafelerde (20 deniz mili) araç taşıyan gemilerin donatanlarına ise bu bindi dara birimi başına 20 dolar olarak uygulanacak.

Talimatname kapsamında, mevcut hatları geliştiren söz konusu gemilerin ödemesi müstelzim iz ve römorkörcülük ücretleri Nezaret yoluyla karşılanacak.

Bakanlıktan alınan bilgilere göre, yağız tarafından taşınan yüklerin bahir için aktarılması ile Türkiye limanlarıyla gayrı ülke limanları arasında tınlamalı seferlerin frekansları arttırılarak, ihracatçıların henüz güdük zamanda ve daha kızgın maliyetlerle ürünlerini gönderme etmeleri sağlanacak.

Türk bayrağı altında sefine pres motivasyon edilerek Türk denizci istihdam edilmesi da hedefleniyor.

Türkiye ile Endonezya arasındaki Bahir Taşımacılığı Anlaşması’na müsaade

 

Motivasyon ve destek verileri biricik sistemde toplanıyor

 

Share: