Bahir, huy ve tarihin bütünleştiği kent: Kırklareli

Trakya’nın “gizli cenneti” olarak adlandırılan Kırklareli, tarihi, doğası, denizi ve gastronomisiyle yöre plana çıkıyor.

İstanbul’a kestirmece 200 kilometre uzaklıkta bulunan şehir, hele günübirlikçi tatilciler aracılığıyla daha aşkın görüşme ediliyor.

Türkiye’nin temel kentleri arasındaki tarih ve huy kokan kent, şahit olduğu değme dönemden artan tarihi eserleriyle ve misilsiz doğal güzellikleriyle ilgi çekiyor.

Tarih süresince Traklar, Persler, Makedonlar ve Romalılar kadar ayrımlı medeniyetlere dahi sülale sahipliği yapmış olan şehir görülmeye değer arkeolojik kalıntıları, Türkiye’nin metrekareye sunu aşkın dikme sakıt bölgelerinden biri adına aşina Istranca Ormanları, haddinden fazla sayıda faal türüne familya sahipliği yapan İğneada Longoz Ormanı, İstanbul’u fetheden Fatih Padişah Mehmet’in dökümhanesi, Dupnisa Mağarası, Taban Nikola Manastırı ve bir nice eseri zarfında barındıran Kırklareli, kente mevrut yerli ve ecnebi turistlere herhangi bir sezon ayrı güzellikler sunarken, alelhusus sonbahar döneminde doğası ile hayat hatırlamak isteyenlere ev sahipliği yapıyor.

Karadeniz kıyısında kısaca 10 kilometrelik kumsalı, huy ve tarihi zenginlikleriyle rastgele mevsim ayrı güzelliğiyle dikkatleri çeken kent, İstanbul’a yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile de günden güne popülaritesini arttırıyor.

Türkiye ve Avrupa’nın yeryüzü balaban longoz ormanlarında uyanmak, İstanbul’u fetheden Fatih Melik Mehmet’in dökümhanesinde tarihi kokmak, “sakin kent” Vize’üstelik soluklanmak isteyenler, şita tatilinde rotalarını Kırklareli’ne çevirebilir.

Ayrıca özellikle sonbahar mevsiminde longoz ormanları ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunuyor.

Longoz, Dupnisa ve antika tiyatro

Maviden yeşile yolculukta, kara, geyik, melez domuzu, aldanmaz, tilki, düzenci, sansar, su samuru kadar hayvanları görebilmenin, yüzlerce garip kuş gözlemlemenin, doğanın henüz ilk on paralık rastlanılmayan renklerine tanık olmanın heyecanı, İğneada ziyaretçilerini çekici genişlik mefret unsurlar beyninde yer alıyor.

Mert, Sucu ve Erikli göllerinin önündeki lığ kumullar nedeniyle, Istranca Dağları’ndan akan derelerin kar erimesi sonucu yükselmesiyle oluşan Longoz Ormanları, ayrımlı nebat ve hayvan türleriyle, tabiat turizmini sevenlere alternatif sunuyor.

Trakya’nın turizme açıkça biricik mağarası Dupnisa’birlikte görülmeye değer yerler beyninde bulunuyor.

Demirköy ilçesi Sarpdere köyünde, Firez ve Turizm Bakanlığı ile İl Hususi İdaresinin çalışmaları doğrultusunda düzenlenerek 2003’te ziyarete açılan in, değişik türdeki yarasalara karı sahipliği yapıyor.

Vize ilçesindeki, Geç Roma dönemine ilişik, Trakya’nın yegâne antika tiyatrosu ile Istranca eteklerinde kayran alan köyler, görüşme edilecek yerler arasında bulunuyor.

İğneada ve Kıyıköy beldeleri, çadır turizmi ayırmak isteyenleri birlikte ağırlıyor.

Coğrafi işaretli kıvırcık koyun kuzusundan elde edilen köftesi, üzümden yapılan hardaliyesi, meşe balı, peynirinin beraberinde gailesiz deniz ürünleri, kavrayışsız kadınları eliyle üretilen ocak ekmeği, manda yoğurdu üzere ürünlerle ziyaretçilerini gastronomi alanında de cezbediyor.

“Kırklareli’nde 4 sezon daim olmak türlü”

Kırklareli Firez ve Turizm Müdürü Veli Abat, AA muhabirine, Kırklareli’nin akıbet yıllarda turizmde cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.

Kentin tarihi, doğası, denizi ve gastronomisinin görülmeye değer olduğunu anlatan Şen, Kırklareli’nin eşsiz yankı sistemi ile tüm aynı site olduğunu kaydetti.

Yerli ve ecnebi turistleri bölgeye nida eden Rahat, Kırklareli’nde 4 mevsimi yaşamanın olabilir olduğunu, gelen domestik ve ecnebi turistlerin İğneada ve Kıyıköy’dahi deniz turizminden yararlanabileceğini belirtti.

“Tıpkısı zamanda içinde bulunduğumuz sonbaharın misilsiz renklerini ziyaretçilerimiz Kırklareli’nde deneyimleyebilirler. Yeniden Kırklareli coğrafi tescilli ürünleriyle gastronomi alanında ziyaretçilerimize fena hâlde deneyimler yaşatabilir.” diyen Bayındır, ziyaretçileri keyifli devir geçirmeleri için beklediklerini ifade etti.

Kent tarihine kandil tutan birbirinden domuzuna yapıtların bulunduğunu nâkil Abat, kentle ilişik şu bilgileri verdi:

“İnsanlığın ilk karye yerleşim yeri olan Aşağıpınar kazı bilimsel kazı bölgesini konuşma edebilirler. Orada Mezopotamya bölgesinde şekillenen tarım kültürünün Trakya’ya buradan birlikte Avrupa’ya olan yolculuğunu deneyimleyebilirler. Benzeri zamanda ayrımlı dönemlerdeki insanlığın kültürel hazinelerini ve bu intikal yolu üzerindeki Avrupa’ya kuşkusuz fehim ettiğini buraya gelip deneyimleyebilirler.

Gene temiz havası, doğası ve kendine ilişkin eko sistemiyle sunacağı misilsiz deneyimleri burada yaşayabilirler. O yüzden keyifli ve birinci sınıf ayakyolu buyurmak üzere sunturlu şehrimize nida ediyoruz. Kırklareli alelhusus Istrancalar bölgesi Avrupa’nın genişlik balaban dünyanın 3. nazik longoz ormanlarına ocak sahipliği yapıyor. Ziyaretçilerimiz burada fotoğraf safari ve sportif gayeli turizm faaliyetleriyle haddinden fazla hususi deneyimler elde edebilirler.”

Share: