BAE’li şeriklik Kalyon’un yüzdelik 50’sini satın aldı

Abu Dhabi’li IHC, Kalyon Erke’nin yüzde 50’sini kısaca 490 milyon dolara satın aldı.

IHC eliyle yayımlanan bültende, satın almanın yenilenebilir enerji alanında tahaccüm hedefi doğrultusunda gerçekleştirildiği tabir edildi.

Reuters, Kalyon Ana Ortaklık’mağara yenilenebilir erke varlıklarında mühim katılma amacıyla IHC ile görüştüğünü haziran ayında bildirmişti.

Kalyon Enerji’nin Konya Karapınar’da kısmen devreye alınmış 1,000 MW gücünde çağ santrali ve türlü illerde bambaşka çağ ve hidro elektrik santralleri bulunuyor.

Müşareket benzeri zamanda 1,000 MW rüzgar santrali kurmak için dahi 2017’bile yapılan yarışmayı kazanmış, fakat santrali daha nesir etmemişti.

Öte yandan, IHC’nin başında, Ağustos 2021’da Ankara’de Cumhur Reisi Erdoğan ile görüşen Mürekkep Arap Emirlikleri (BAE) Millî Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Şike Nahyan bulunuyor.

Şeyh Tahnoun, Abu Dabi Emiri ve Müttehit Gündüz Feneri Emirlikleri Ihtişam Başkanı Muhammed bin Zayid’in üstelik kardeşi.

TÜRKİYE-BAE ARASINDA 13 KESIM İMZALANMIŞTI

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, 24 Teşrinisani 2021 tarihinde Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüş ve iki devlet beyninde anlaşmalar imzalanmıştı.

Türkiye’ye gelen heyette kayran düzlük Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Umumi Heyet Başkanı Mohamed Hasan Hıyanet Suwaidi, “Müttehit Zenci Emirlikleri, Türkiye’dahi envestisman beğenmek amacıyla 10 milyar dolarlık bir görüntü ayırmış ve tahsis etmiştir” demişti.

2022 Gücük Ay’ta ise Erdoğan, Mürekkep Arap Emirlikleri’nde (BAE) resmi müzakere düzenlemiş; ziyareti kapsamında Türkiye-BAE ortada çeşitli alanlarda 13 konvansiyon imzalanmıştı.

İmzalanan anlaşmaların arkası sıra Erdoğan, “BAE, Koy bölgesindeki mehabetli hareket ortağımızdır” demişti.

Mayıs ayına gelindiğinde ise Erdoğan, sakat BAE Mehabet Başkanı Şeyh Hükümdar bin Zayed Halk Nahyan’ın ölümünün arkası sıra taziye ziyareti amacıyla Abu Dabi’ye gitmişti.

Erdoğan, BAE Ululuk Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Muhammed bin Zayed Ahali Nahyan’la görüşmüştü. 

Kalyon Holding’e Abu Dabi’den kuma geliyor!

 

Share: