Bacağı kopan kız çocuğu geçirdiği 14 ameliyatla 4 kamer sonra etap attı

Erzurum’dahi traktörün şaftına sıkışıp salim bacağı kopan kız çocuğu, doktorların 4 ayda yetersiz cerrahi, doku nakli kabilinden 14 yol yaptığı kip operasyonlarla girişim atmaya başladı.

Karaçoban ilçesinin Kasır Mahallesi’nde hayatiyetli 14 yaşındaki 7. dershane öğrencisi Y.K, 4 ay geçmiş tarlada müteharrik babasının yanına gitti.

Tarlada traktörden çabucak düşmesi sonucu etkin aracın şaftına salim ayağını kaptıran kız çocuğunun bacağı, diz altından koptu.

Durumun keyif ekiplerine bildirilmesi konusunda çocuk, kopan uzvuyla görüngü adına mevrut cankurtaran helikopterle Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesine kaldırıldı.

Burada el cerrahı Dr. Ömer Hoşgörülü ve his soy cerrahı Rojhat Yasin Tığ marifetiyle ivedi ameliyata alınan, 4 ayda zarfında daraç cerrahi, doku nakli kadar 14 farklı cerrahi müdahale olan çocuğun bacağı kesilmekten kurtarıldı.

Kız çocuğu, doktorların alçak uğraşları sonucu hem bacağına kavuşmanın hem da 4 ay bilahare aşama atıp yürümenin galeyan ve mutluluğunu yaşadı.

“Bacağı 15 santimetre gücük olsa bile hastamız yürüyebilen tıpkısı uzva topluluk”

Halk cerrahı Dr. Düşünceli, AA muhabirine, çocuğu olaydan bir anda bilahare hızlıca ameliyata aldıklarını anlattı.

Zorlu ameliyatlar hakkında bilgi veren Zeyrek, şöyle konuştu:

“Ameliyatta kestirmece 15 santimlik, çok yırtık, dikilirse yaşamayacak ve yaşamadığı kadar de hastaya engel verecek dokuları bacaktan uzaklaştırıp artan kısmı ve koptuğu yeri diktik. 4 aylık sürede pestil ayrımlı enfeksiyon tablolarından geçti ve çeşitli kovanlık ameliyatları, vücudun eksantrik bölgelerinden cilt ve doku nakilleri gibi 14 farklı cerrahi uyguladık.”

Zeki, bu operasyonlara senkronik yerine hastanın rehabilitasyon ve dolaşma egzersizi programına bağımlı tutulduğunu aktardı.

Hastanın enfeksiyon tablosunun arama altına alındığını ve yaraların kapandığını belirten Düşünceli, “Bacağı 15 santimetre kısa olsa bile hastamız, topukluk yardımıyla yürüyebilen, ayağının üzerine basabilen aynı uzva eş. Göl Ayağı kısalığını ilerleyen süreçte göl ayağı temdit ameliyatıyla telafi edeceğiz.” diyerek konuştu.

Anlayışlı, ameliyattaki başarıda cerrahi ekibin birlikte asistan doktorların ağır çalışması, hikmet otama ve anestezi hekimleri, abla ile personelin mesai ve desteklerinin bile olduğunu dile getirdi.

“Kopan uzvun cankurtaran helikopterle gelmesi yetişkin kazanım”

Aza kopmalarında takkadak his huy, plastik cerrahi ve anestezi hekimleriyle işler hazırlığı yaptıklarını anlatan Düşünceli, şunları kaydetti:

“Kopan uzvun cankurtaran helikopterle gelmesi yetişkin üstünlük. Belki parasız ileri yaşta olsaydı, bacağı kesip protezle yürütebilecektik, fakat hastanın 14 yaşında olması bu kararı almada ruhsal olarak bizleri ve hastayı etkiledi. Bizler bu uğraşıyı hücre aldık, hastaya 14 işler yapıp mufassal müddet otama uyguladık. 4. aya vardığımızda hastanın yürüdüğünü görünce mutlu olduk.”

Ruh yaradılış cerrahı Tığ üstelik örgen kopmalarında dokunun canlılığının devam etmesinin mehabetli olduğuna işaret ederek, “Ne kadar er dönemde doku vücuda yeniden birleştirilip kanlanması sağlanırsa cerrahi müdahale başarısı artar. Cankurtaran helikopterle hızlı sevk yardımıyla çocuğumuz yürüyecek. Aynı çığlık köyünden ambulans helikopterle yavrumuzu alıp buraya getiren ve esenlik hizmetine ulaştıran Esenlik Bakanlığımızın dahi bu işte emeği var. Sonuç 20 yılda sağlık sisteminin geçirdiği şişman devrimden dünya bacağı dikilen yavrumuz evine tabanvay dönecek.” dedi.

“Bacağımın dikildiğini görünce çok sevindim”

14 yaşındaki Y.K. dahi yaşadığı pek sürecin böylelikle doktorlarının sebebiyle yürüdüğünü ve ihtiyaçlarını karşılayacak duruma geldiğini söyledi.

Y.K, “Bugüne geleceğimi on paralık düşünmemiştim, haddinden fazla mutluyum, ihtimal Ömer Öğretmen olmasaydı bu halde olmazdım. Bacağımın dikildiğini görünce çokça sevindim, şu zaman bu seviyedeysem Türk hekimleri yardımıyla. Doktorlarıma teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Share: