Bacağı kesilen Bengisu Uçan Top Milli Takımı’nın başarısı için ter döküyor

Ankara’de geçirdiği trafik kazasının ardından iyi bacağı kesilen Bengisu Yıldırım, oturarak voleybolda milli takımın başarısı için arak döküyor.

Bengisu Sebep’ın hayatı 12 yaşındayken otomobilin çarpması sonucu ağız ağıza değişti. Kaymakamlık sonrası kestirmece iki kamer hastanede otama gören Saika sağlıklı bacağını kaybetti.

Bu süreçte oturarak voleybolla ilgilenmeye başlayan Yıldırım, ailesinin verdiği destekle hem eğitim hem de spor hayatını kudretli şekilde yürütüyor.

Ankara Saika Beyazıt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü 1. derslik öğrencisi olan Yıldırım, arzu verdiği spor dalında milli takıma kadar yükselmenin gururunu yaşıyor.

Milli topluluk formasıyla maneviyat ve motivasyonu elan da arttı

Aksaray Paralimpik Oyunları Tedbir Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren Bolu Gençlik Merkezi Spor Kulübü oyuncusu 18 yaşındaki Bengisu Sebep, AA muhabirine, tahminî 3 yıldır oturarak voleybolla ilgilendiğini, bire bir yıldır dahi milli takımda olduğunu söyledi.

Trafik kazasının ardından ailesinin desteği yardımıyla acul şekilde yeni hayatına uyarlanmış olduğunu anlatan Yıldırım, “İki kamer büyüklüğünde hastanede otama gördüm fakat bacağımın kesilmesini önleyemedik. Doktorlarımız ayağımın kesileceğini söylediğinde çok zehir olmuştum. Tıbbi adına yeryüzü zaten buydu.” dedi.

Yıldırım, otama sürecinde da eğitim bilimi hayatından kalın kafalı kalmadığını, öğretmenlerinin hastaneye gelerek kendisine havari olduğunu kaydetti.

Kısa benzeri sürede evde terbiye döneminin olduğunu arkası sıra etkili yetişek hayatına bitmeme ettiğini belirten Sebep, “Afiyet lisesi mezunuyum. Hem spor hem birlikte yetişek hayatımı gelişigüzel kalburüstü şekilde yürüttüm. Otama dönemim haddinden fazla baskı aynı süreçti. Ailemin makul yönlendirmesi ve desteklerle daha şuurlu tıpkı gürlük yaşadım. Ruhsal destekler aldım, çok faydasını gördüm. Antrparantez değişik etkinliklere katıldım. Sporla kendimi buldum. Milli takımda olmaktan haddinden fazla mutluyum.” diye konuştu.

Saika, milli mızıka kamplarının keyifli ve ağır ezgi geçtiğini, kamplarda çok büyük sınama kazandığını dile getirdi.

Sırbistan’ın 2023’te aile sahipliği yapacağı Avrupa Şampiyonası’na hazırlandıklarına değinen Saika, şunları kaydetti:

“Bu şampiyonaya haddinden fazla ferah hazırlanıyoruz. Önümüzdeki zamanı çok gür değerlendiriyoruz. Yoğun antrenmanlarla kendimizi geliştiriyoruz. Kampa eskimemiş katılan arkadaşlarımız var. Onlarla tanıştık, kaynaştık. Milli formayı çekmek çokça değişik tıpkı duygu. Maçlarda alelhusus bu kalp elan üstelik yoğunlaşıyor. Önümüzde benzeri Avrupa Şampiyonası var. Orada inşallah dereceye buyurmak istiyoruz.”

Engellilere hayata katılın önerisi

Yıldırım, “Engellilerin hayata katılmasını çokça istiyorum. Bunun için elimizden mevrut çabayı ve gayreti göstermemiz gerekiyor. Psikolojik kendisine elan kıpırdak durmak gerekiyor. Engelliler üzere olan sporlar ve diğer ameliyat var. Zamanı meşgul kırcı eylemek gerekiyor. Hayata bir zaman evvel katılmak gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Milli Mızıka Başantrenörü Sevinçli Sevim ise Bengisu Sebep ve sair sporcularının çok bulunmaz ve altın olduğunu belirterek, “Bengisu çokça kararlı ve tüvana ayrımsız sportmen.” dedi.

Share: