Aylin Cesur’dan “Kapatılacak Hastanemiz Yok” Açıklamasını Yapan Vekil Koca’ya: “Illet Hastanelerden Huruç Hazırlığı İstenmiştir?”

İYİ Fırka Isparta Milletvekili Aylin Külhanbeyi; Ankara Onkoloji Hastanesi’nin kapatılarak Etlik Site Hastanesi’hangi taşınması iddialarının tıraşçı olduğunu belirterek “Kapatılacak hastanemiz namevcut” açıklamasının fail Sağlık Bakanı Fahrettin Kayırıcı’ya; “Bu seçim sonrasına ertelenen ayrımsız karar mı? Değilse sebep hastanelerden göç hazırlığı istenmiştir” diye niteleyerek sordu.

Esenlik Bakanı Fahrettin Kayırıcı, Ankara Onkoloji Hastanesi’nin kapatılarak Etlik Şehir Hastanesi’hangi taşınması planı ile ilişik tartışmalar sürerken, içtimai medya hesabında izah yaptı.

Herif, “Ankara Etlik Site Hastanesi 28 Eylül’birlikte açılıyor. Bu hastanenin açılışı sebebiyle Onkoloji Eğitim Araştırı Hastanesi ile Dışkapı Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesinin kapatılacağı yönündeki iddialar asılsızdır. Kapatılacak hastanemiz bulunmayan. Çalım duyulacak yeni tıpkısı hastanemiz var. Leziz olsun” dedi.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Bıçkın, Adam’nın açıklamalarının peşi sıra sosyal medya hesabında; şu değerlendirmeyi yaptı:

“Haddinden Fazla beklenen halkoyu baskısına dayanamayarak Sayın Bakanı Fahrettin Herif Ankara Onkoloji Hastanesi’nin kapatılmayacağı açıklamasını yapmış. Bu gür olgun, ama haddinden fazla yakın sorular var karşılıksız kalan! Bu intihap sonrasına ertelenen aynı karar mı? Değilse bozukluk hastanelerden barhana hazırlığı istenmiştir? Etlik hastanesinde çalışacak personel, Ankara Onkoloji ve Dışkapı Hastanesi’nden alınacaksa filhakika kalık personelli hastaneler elbet mıhlı hizmet verecektir?”

Korkusuz, Icra Vekili Kayırıcı’nın “Kapatılacak hastanemiz bulunmayan” açıklamasından evvel, şu açıklamayı yapmıştı:

“Bilkent Şehir Hastanesi açılırken, Ankara’da 7 hastane kapatıldı. Yapmayın dedik dinletemedik, Pandemide bile hangi büyüklüğünde kusurlu olduğunu gördük. Demin Etlik Site Hastanesi açılıyor ve 5 sayrılarevi kapatılacak! Uzmanlar bağırıyor hatalı diye niteleyerek, duyun:

Yılda 400 bin hastaya poliklinik, 25 bin hastaya yataklı tedavi hizmeti veren Ankara Onkoloji Hastanesi’ni, Etlik Şehir Hastanesi amacıyla heba etmenizi ayrımsız hekim kendisine söylüyorum; aklım ve vicdanım almıyor! Site hastanelerini tavlandırmak amacıyla Ankara Onkoloji Hastanesi kapatılamaz. Esenlik Bakanlığı’nın onkoloji alanında tek peş hastanesi Ankara Onkoloji Hastanesi muvasala kolaylığı, oturmuş sistemi, cemi Türkiye’den gelen hastalar ve andıran konuk evleriyle refakatçileri için çok lüzumlu tedavi merkezi. Etlik Şehir Hastanesi uğruna kapatılması şişman vebal, yapmayın!

Kurulduğu 1956’dan bugüne bekâr Ankara’dan değil Türkiye’nin seçme yerinden amansız hastalık hastalarının geldiği, yüzlerce doktorun yetiştiği, binlerce hastanın otama edildiği Ankara Onkoloji Hastanesi kapatılamaz. Bu hataya düşüp, tedavisi aksayacak kanser hastalarının vebalini almayın. Bu keyif! Değişik hataların asker geç telafisi var ama sağlıkta namevcut! Soruyorum: Hani vicdan? Hani bilim? Hani çağcıllık? Hani ettiğiniz Hipokrat yeminleri? Gelin dönün yanlıştan; bu büyüklüğünde değerli tıpkı sağlık kurumunu kapatmayın!”

Share: