Avustralya, bire bir eyalette daha gamalı haçı yasaklıyor

Avustralya’üstelik parlamentonun zir kanadında görüşülen, gamalı istavroz üzere Nazi sembollerinin sergilenmesini cürüm sayan yasa tasarısı akseptans edilirken; Budist, Hindu, Jain ve diğer akide toplulukları amacıyla sakat ve mukaddes tıpkı sancak olduğundan gamalı haçın çabucak dini ve terbiye amaçlı kullanımına müsaade verileceği açıklandı.

12 ay hapis veya 11 bin Avustralya doları nakdî ceza

Bu yasayı çiğneyecek kişilerin 12 ay mahpushane yahut 11 bin Avustralya doları mal cezasıyla karşı karşıya kalması beklenirken, şirketlere 55 bin Avustralya doları nakdî ceza verilecek.

Nazi gamalı haçları topluma engel veriyor

Yetkililer, Nazi gamalı haçlarının Çıfıt inancına mensup olanlar da karışma tutmak üzere topluma kötülük verdiğini belirtti. Eyalet Polisi, 2020’üstelik Nazi bayraklarının sergilendiğine dayalı 31 anlatım alındığını duyurdu.

Bu tasarının yasalaşması için parlamentonun dip kanadından geçmesi gerekiyor.

Zecrî ilk eyalet: Victoria

Ülkenin yer neşeli ikinci eyaleti Victoria, haziranda Nazi gamalı haçlarının bölüt celi alanda sergilenmesini yasaklayan yasayı akseptans fail önceki eyalet olmuştu. Eyalette, Nazi gamalı haçını sergileyenler 22 bin Avustralya doları mülk ve 12 kamer cezaevi cezası ile karşı karşıya kalıyor.

Queensland ve Tazmanya

Queensland ve Tazmanya eyaletlerinde üstelik eş yasaların çıkarılması gündemde. Bu iki eyalette bile bahis konusu yasaların akseptans edilmesi halinde ülkenin 8 eyaletinin yarısında Nazi sembollerinin sergilenmesi yasak olacak.

Almanya’dahi polis güçleri aracına gamalı salip çizen tüvana tutuklandı

 

İsveç’te camiye gamalı istavroz çizildi

 

Türkiye’den ve dünyadan kareler! İşte gamalı haçın kamer-nasip ile değiştiği o zaman

 

Share: