ASDEP ekipleri, devletin şefkatlilik elini binlerce haneye uzattı

Ocak, Iş ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğüne sadık Familya Toplumsal Bindi Programı (ASDEP) ekipleri, devlet genelinde sekmen ziyareti gerçekleştirerek ailelerin maddesel durumunu, sosyal yapısını ve ihtiyaçlarını belirleyip devletin sunduğu imkanlardan yararlanmalarını sağlıyor.

Yozgat’ta vatandaşların kamu hizmetlerinden elan hızlı yararlanması amacıyla dezavantajlı grupların belirlenerek toplumsal riziko haritalarının oluşturulmasına müteveccih icraat sürüyor. Bu doğrultuda çalışmalarını örümcek Familya, Emek ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğüne ilişkin Aile Toplumsal Bindi Programı (ASDEP) ekipleri, kentin sunma ücra köylerine kadar giderek vatandaşlarla aynı araya geliyor. Üniversitelerin farklı bölümlerinden mezun 33 kişiden oluşan 7 ekiple haftanın 5 haset, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle hayata geçirilen “Ulusal Evre Ziyaretleri” gerçekleştiriliyor.

Köylerde ziyaret ettikleri ailelerin toplumsal yapılarını ve ihtiyaçlarını belirleyip taleplerini dinleyen ASDEP ekipleri, dile getirilen konuları ilişkin kurumlara ileterek çözülmesine yardım sunuyor. Ailelere psikososyal destek da veren görevliler, fedakarca yürüttükleri görevle devletin şefkatlilik elini bütün vatandaşlara ulaştırmaya hız ediyor.

“Devletimiz yanımızda”

Yozgat merkeze sadık Türkmen köyünden Halil Polat, devletin yanlarında olduklarını söyleyerek, “Şu anda haddinden fazla memnunuz, gelip hastalarımızı musahabe ettiler, kontrollerini yaptılar. Sorunlarımızı dinlediler, çare buluyorlar. Devletimiz yanımızda, herkesten Rabb’im razı olsun” dedi.

“Sorunları durumunda tayin ettiler”

Türkmen köyü muhtarı Cemal Balaban ise sorunların yerinde tayin edildiğine değinerek, “Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğümüzden köyümüze ekipler ziyarete geldi. Yaşlılarımıza, engellilerimize ziyarette bulundular. Ocak karı yolculuk herkesin ihtiyaçlarını sorup sorunlarını yerinde belirleme ettiler. Devletimiz yanımızda, herkese çokça teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu.

“7 ekiple basamak ziyaretleri sürüyor”

13 kaymakamlık ve merkezde 7 ASDEP ekibiyle gömlek ziyaretlerini sürdürdüklerini nâkil Yozgat Familya ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli üstelik, “Cumhurbaşkanımızın kararnamesi gereği ‘Ulusal Aşama Ziyaretleri’ doğrultusunda, 14 ilçemizde 7 ekiple çalışmaktayız. Bakanlığımız ve Valiliğimiz koordinasyonunda hesaplı bu çalışmalarda uğur hanelerimizdeki buğulu, mânialı, avrat ve çocuk durumlarının benzeri zamanda ekonomik durumların durumunda belirleme edilmesi. Arkadaşlarımız zaman Türkmen köyünde ve hep ilçelerimizde günlük olarak eş ziyaretleri yapılmakta, ulusal kademe ziyaretleri yapılmakta ve bunların hepsi dahi pusat altına alınmaktadır” diye konuştu.

“9 bin 721 ayak ziyareti gerçekleştirildi”

Millî Kademe Ziyaretleri doğrultusunda 2022 yılı sonu itibarıyla 9 bin 721 haneyi mülakat ettiklerini da tamlayan Canlı, “Baktığımızda 2 bin 298 kişiyi bizler türlü amme, çalım ve kuruluşlarına yönlendirdik. Burada yeni yaklaşımımızla bizler arzu odaklı değil, yeryüzü odaklı çalışıyoruz. Kişiler içtimai yardıma ihtiyaç duyduklarını kendileri gelip dilek etmeksizin bizler haneye giderek tayin yapıyor ve onlara akıllıca içtimai hizmet modeli sunuyoruz” ifadelerine düzlük verdi. – YOZGAT

Share: