Arz fazla yağış kayran kentte su tasarrufu çağrısı

TÜRKİYE’nin almanak sayı farkı 2 bin 400 kilo yağmur oranıyla en haddinden fazla yağış düzlük ili olan ve her sene yaşanan baskın, heyelan, taşkınlarla gündeme mevrut Rize’da akarsu sıkıntısı başladı. Şehremaneti halkı su tasarrufuna çağırdı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Hava Bilgisi Mühendisliği Bölüm Başkanı, Afet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, ” Karadeniz’dahi cereyan haddinden fazla aşkın, dereler çok güdük, çok aceleci tıpkısı şekilde yağan yağmurlar denize karışıyor. Yerey derinliği çokça bir iki. Vadi altı suyu az daha tek bulunmayan. Su kullanımı konusundaki bu çağrıların yekpare yıl süresince yapılması lazım” dedi.

Türkiye’nin yıllık 2 bin 400 kilogram yağış oranıyla en çokça yağmur alan ili olan Rize’üstelik akarsu sıkıntısı yaşanıyor. Kentte serencam aylarda azalan yağışlar, akarsu seviyesinin düşmesine ve içmece suyu kaynaklarının azalmasına kat açarken, susuzluk tehlikesini üstelik beraberinde getirdi. Su tutulan göletlerin bulunmadığı kentte arıtılan öz suyu kaynakları, içmece suyu şebekesine veriliyor. Kentte içme suyu sorununa hal üzere akaret yüzey suların biriktirileceği akmaz projesi hazırlandı. Rize Belediyesi ile Celal Su İşleri (DSİ) vasıtasıyla kentte 2 sene geçmiş projelendirilen Andon Vadisi üstünde yapılacak olan ‘Akarsu Göleti’ projesi’ ile şehrin akarsu sıkıntısı çözülüp okunabilen tıpkısı içmece suyuna kavuşturulması hedefleniyor.

SU TASARRUFU ÇAĞRISIRize Belediyesi’nden yapılan yazılmış açıklamada vatandaşların suyu tasarruflu kullanması istendi. Açıklamada, “İlimizde Ağustos- Ilkgüz ve Son Teşrin- Ara ayları yağış açısından kurak geçmektedir. İlimiz; içme suyu tedariki açısından yağmur suyuna mecbur olarak gelişigüzel suların arıtılmasıyla elde edilen suyu kullanmaktadır. Bu nedenle detaylı süredir yağışların beş altı olması ve buna mecbur adına gayrimuntazam suların azalmasından kıran sıkça su kesintisi yaşanmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu süreçte daha az kıygınlık daim olmak adına hep vatandaşlarımızı akarsu üstüne tasarruflu olmaya nida ediyoruz. Detaylı yıllar süresince yaşamakta olduğumuz su sıkıntısını eksiltmek yerine iki sene evvel belediyemizin DSİ ile alay malay projelendirdiği ve ilimizin akarsu sıkıntısını giderecek olan; Andon Vadisi üstünde yapacağımız Su Göleti Projesi’nin ihalesi mamul olup kısa aynı sürede inşasına başlanacaktır. İvedi bire bir şekilde tamamlanması planlanan bu proje ile şehrimizin su sıkıntısını çözüp, dimdik ve kesintisiz benzeri içme suyuna kavuşmuş olacağız” denildi.’İSRAF YAPMAMALIYIZ’Rize’nin gelişigüzel mevsim yağmur kayran tıpkısı nahiye olduğunu belirten Kenan Aloğlu, “Rize’üstelik bu şekilde susuzluk olduğuna göre sair şehirleri düşünemiyorum. Global istinas diyorlar oldukça bu yıl bunun anlamını çokça dolgunca anladık. Sularımızı onun için çok artağan kullanmamız gerekiyor. Bizim burada su sıkıntısı on paralık olmuyordu ama şimdi bunu hissetmeye başladık. Cari sularımızı değerlendirmemiz lazım, savurganlık yapmamalıyız” dedi.’DERELERDE AKARSU YOK’Rize’üstelik havaların çokça sıcak geçtiğini anlatım eden Ömer Adalı, “Bu yaz baran haddinden fazla az yağdı. Önceleri bura yazları yağmurlu geçerdi. Bu yaz yağmur sularımız bulunmayan. Aradan sularımız kesiliyor amma vatandaşın bu konuda mağdur olmaması gerekiyor. Dereler önceden elan gürül gürül akardı, şimdi pir suları çekildi” diyerek konuştu.Günay Bayraktar ise “Bu yaz havalar çokça güneşli geçti. Baran yağmayınca cari derelerimiz da kurudu. Sularımız azaldı. Bu durum bizi de üzüyor. Aradan sularımız kesiliyor” dedi.’KARADENİZ’DE 3-5 DEVIR YAĞMADIĞI AHIT KURAK OLUR'(İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı, Afet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Karadeniz’dahi 3-5 bölüm yağmur yağmazsa susuzluk olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Almanak toplam yağış Doğu Karadeniz’de Rize’da 2 titrem. Onu görenler ‘burası hangi kadar sulak, her tarafı şarıl şarıl su’ diyerek düşünüyor ama gerçekte makul değil. Karadeniz’da sızıntı çok fazla, dereler çok gelişmemiş, çok aceleci aynı şekilde yağan yağmurlar denize karışıyor. Yer derinliği çok bir iki. Vadi şeş suyu neredeyse tek yok. O yüzden Karadeniz’de 3-5 çevrim yağmadığı antlaşma yağışsız peki. Su kullanımı konusundaki bu çağrıların tamam yıl süresince yapılması geçişsiz. Bizde bazen ‘yağışsızlık var, dikkat edin, suyu ahenktar kullanın’ dediğiniz ahit insanlar; ‘su bitecek, tamamen susuz kalacağız deyip halılarını, perdelerini indirip yıkamaya bile kalkabilir’. Panik havası gerçekleştirmek kabil kırıcı bire bir yanı üstelik var. O yüzden akarsu kullanımı, suyu tasarruflu kaplamak herhangi bir zaman öğretilmesi anlatılması müstelzim format”Share: