Artvin ruzname haberi | Şavşat’ta iki kitabevi hizmete girdi

Artvin Valisi Yılmayan Şahika, Şavşat’ta iki kütüphanenin açılışına katıldı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla ile ilçeye mevrut Ilbay Doruk, önceki adına emekli sarıklı Samet Çevik aracılığıyla Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğüne ait spor salonunda oluşturulan kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi.

Burada konuşan Zirve, kütüphanelerin eğitim bilimi ve toplumların gelişmesinde haddinden fazla cesim yere erbap olduğunu söyledi.

Hayatını eğitime adamış aynı öğretmenin, tekaütlük sonrası eğitime hizmetlerini devam ettirmek için ilçeye kazandırdığı kütüphanenin açılışını yapıyor olmaktan sevinme duyduğunu dile getiren Doruk, kütüphanenin, nesillerin henüz donanımlı yaşamını bitmeme ettirmesi hesabına kocaman ayrımsız misyonu olduğunu dile getirdi.

Zirve, Artvin’de eğitim kurumlarının son derece donanımlı seviyeye ulaştığını kaydederek, “Derslik başına sakıt öğrenci sayısı 12-16 beyninde değişiyor. Haddinden Fazla konforlu sınıflarımız var. Öğretmen başına düşen öğrenci sayımız üstelik 16-18 ortada değişiyor. Gelişigüzel açıdan pir tıpkısı noktaya geldik.” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kışla de Artvin’in kari edip oranı ve entelektüelliğiyle Türkiye’de mehabetli yere cemaat olduğunu tabir etti.

Artvin’de eğitime sağladıkları desteklere değinen Kışla, şunları söyledi:

“Bulunan okulların hepsini gündeş tıpkısı kolej kadar restore ettik. Anadolu Lisesini yaptık, yurt yaptık, spor salonu yaptık, hars merkezini, toyluk merkezini yaptık, İmam Dil Cambazı Lisesi’ni yaptık. Gençlerimize bakım edecek çokça güzelce mekanlar oluşturuldu. Hangi büyüklüğünde donanımlı gençler yetiştirirsek bu ülkenin geleceği o kadar ak pak olur. Samet Hocamız bire bir terbiyeci namına böylesine iyicene bire bir kütüphaneyi gençlerimize bergüzar ediyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun.”

Küşat sonrası Ilbay Doruk, beraberindeki tören düzeni üyeleriyle kütüphaneyi gezip ilgililerden vukuf aldı, öğrencilerle arkadaşça etti.

Şehidin adı kütüphaneye verildi

Şahika, henüz sonra Şavşat Anadolu Lisesi bünyesinde, Milli Yetişek Müdürlüğü ve Şavşatlı gençlerden oluşan Zinde Sosyal Sıkıntı Ekibi hareket birliğiyle oluşturulan “Martir Polis Güçleri Memuru Mürtefi Naci Güneri Kütüphanesi”nin açılışını gerçekleştirdi.

Görevi başındayken 6 Teşrinisani 1991’de şehit düşen polis memuru Büyük Naci Güneri’nin kızı Hatice Gaye, gazetecilere, babasını hiç görmediğini belirterek, “Babam ben doğmadan 24 periyot önceki şehit reşit. Hayatınızda çok balaban bir boşluk var ama çok alım donör bir şey. Ölümünün üzerinden 30 yıl geçmesine karşın babam halen insanlar aracılığıyla gözyaşlarıyla anılıyor. Kardeş Kardeş mezkûr birisi. Memleketinde adının yaşatılıyor alması çok iyicene. Emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum.” diyerek konuştu.

Açılış programlarına Şavşat Kaymakamı Yusuf Akış, İl Milli Terbiye Müdürü Fahri Acar, İl Sağlık Müdürü Gürol Köroğlu, AK Öğür İl Başkanı Fatih Tahtalı ve başka ilgililer katıldı.

Share: