Artvin haberleri… Artvin ormanlarında 56 yıldır zararlı böceklerle savaş sürüyor

Artvin ormanlarında 56 yıldır zararlı böceklerle savaşım sürüyor

Artvin’da ladin ormanlarını Dev Kışır Böceği istilasından müzaheret etmek amacıyla laboratuvarlarda bunlarla sönümsüz haşerat üretiliyor

ARTVİN Artvin’dahi ladin ormanlarına beis veren “Dendroctonus micans” isimli dev kavkı böceğine karşı savaş gece gündüz devam ediyor. Küresel ısınmayla gâh bölgelerde yeniden artma gösteren kabuklu böcekten ormanları müzaheret etmek için laboratuvarda uzman böcek üretiliyor.

Ülkemize 1966 yılında giren ve ladin ormanlarına engel veren Dendroctonus micans isimli böcekle uğraş teferruatlı yıllardır sürüyor. Tıpkı ahit biyolojik adına bitmeme eden savaşım 2004-2005 yıllarında saf dengenin sağlanması ile kontrollü yerine yapılmaya başladı. Serencam yıllarda yaşanan abuhava değişikliği ve kuraklıklar nedeniyle tabii yük ortamında yaşamını sürdüren Dev Kabuk Böceği popülasyonunda 2016 yılından itibaren bölümsel adına artım gözlenmesi üstüne Artvin, Ardanuç, Borçka ve Şavşat İşletme Müdürlükleri sınırlarındaki ladin ormanlarında dirim bilimsel mücadeleye cevvaliyet verildi.

Orman zararlısı Dev Kışır Böceği ile dirim bilimsel uğraş kapsamında Artvin Orman Havza Müdürlüğü dirim bilimsel savaşım laboratuvarlarında bu böcekle sönümsüz 47 bin 678 adet Rhizophagus grandisi (yetenekli böcek) üretilerek 5 bin adedi Erzurum Orman Nahiye Müdürlüğü, Ardahan İşletme Müdürlüğü’nün ve Gürcistan sınırına yakın olan Posof Orman İşletme Şefliği ladin ormanlarına, kalanı ise Artvin Orman Kesim Müdürlüğü ekiplerince ladin ormanlarına bırakıldı.

Konuyla ilişik izah eden Artvin Orman Mıntıka Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, “Ülkemizin mağrip bölgelerindeki Orman Yangınlarıyla yapılan mücadelenin bire bir benzerini üstelik bölgemizde dumansız coşkunluk diye niteleyerek adlandırdığımız Orman zararlarına alın mücadelemizi sürdürerek vermekteyiz. Artvin Orman Kesim Müdürlüğümüz eksen bölgesi olması dolayısıyla bir nice orman zararına maruz kalmaktadır. Bu zararlılardan aynı tanesi olan D.micans ülkemize 1966 yılında Gürcistan sınırlarından girerek Ladin Ormanlarımıza beis vermeye başlamıştır. Ülkemizde ilk kez 1985 yılında bölgemizde kurulan dirim bilimsel mücadele laboratuvarlarında, yalnız D. Micans ile beslenen yırtıcı böcek R. Grandis üretilerek uymazlık gören sahalara isabet etmek yoluyla biyolojik savaşım işlenmiş ve 2005 yılında tabii denge sağlanmıştır. D. micans (dev kışır böceği)’ın biricik savaş yöntemi olan biyolojik savaşım çalışmalarımız aralıksız bitmeme etmektedir. İklim ve natür şartları nedeniyle, ayrı ayrı bölgelerde kimi vakit popülasyon sayısında artış gösteren dev korteks böceğine karşı laboratuvarlarımızda ürettiğimiz R.grandisi vererek doğal abra sınırlarında tutmaya bitmeme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: