Arsa ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme balaban içtimai bölük hamlesinin değişik etabı olan geçmiş evim arsa ve geçmiş işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Teşrinisani’a kadar yapılabilecek.

Altın Gayrimenkul Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı önce evim arsa ve önceki işyerim başvurularına ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Sosyal Göz başvuruları kapsamında altyapısı amade, imarlı hane arsaları için başvurular Ekincilik Bankası şubelerinden alınmaya zaman başladı. Bu arsalara erbap olan vatandaşlar kendi evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak toplam yer sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular üzere 18 yaşından şişman, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu belediye sınırları içerisinde durma ediyor olmak gerekiyor. Ayrıca arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin yahut eşinin veya ergin sıfır çocuğunun seçkin uray sınırı süresince aile yapmaya elverişli arsaya yahut her yerde benzeri aile veya apartmanın ayrı bire bir dairesine karşılık olan arsa payına topluluk olmaması de eşya” dedi.

Içtimai konuta başvuran arsaya müracaat yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle devam etti: “Elan önce yer ya dahi konuttan birine başvuru yapılabileceği açıklansa üstelik Bakanımız Amaç Alım, toplumsal basamak projesine başvuru yapanların arsaya birlikte referans yapabileceğini açıkladı. 2023’ün önce çeyreğine kadar bölük ve arsalar üzere bütün kuraların çekilmesi ve doğruluk sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında mutlak ve paydaşlı arsalara müracaat alınacak. Bağımsız konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare beyninde olacak. Hür arsalar üstüne; arsa tahsis tarihinden itibaren evvel sene içerisinde bölük inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması kayıt. Paydaşlı parseller üzere ad çekme çekimi yapıldıktan sonradan parsel bazlı şürekâ (7 ve cisim ortaklar için), 3 ay ortamında göz çatı kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki yapım süreci kooperatif kanuna bakarak yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir hâkimiyet alınmasına lüzum olmaksızın ödemiş olduğu aynı değer var ise yüzde 10’u kesilerek mütezayit meblağ iadeli edilerek köylü alınacak.”

Arsalarda ödemeler almanak taksitle yapılacak

Yer kuraları üzere başvuru bedelinin 500 TL olduğunu tabir eden Özelmacıklı, “Yer tahsis bedelinin 1/10’u başlarken geriye kalanı 9 yılda kıymet taksit taksit ve faizsiz namına ödenecek. Taksit ifa tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, barışma imza tarihinden itibaren 1 sene ahir sıra olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonraları kazanmak üzere, taksitler mahiye ya dahi yıllık denk taksitler halinde da ödenebilecek. Özgür arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Paylı arsalar bile ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk hisse senedi yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin aksiyon yeri üzere da başvuruların başladığını tamlayan Özelmacıklı, “Referans bedeli 2 bin TL olan aksiyon yeri başvuruları bile 7 Son Teşrin tarihine kadar E-Mehabet üzerinden ve İl Merkezlerinde Ahali Bankası, İlçelerde ise Kültür Bankası şubelerinden yapılabilecek. Müracaat çerçevesinde T.C. vatandaşı oluşmak, projenin bulunduğu toprak nüfusuna mukayyet koyulmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak ve 18 yaşını doldurmuş atılmak gerekiyor. Bunun yanı sıra beceri belgesi, işyeri açılış belgesi, oda vasıta belgesi yahut vergi yükümlüsü doğmak kabilinden bazen şerait dahi kontrol edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından sıradan çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması da gerekiyor. Ödemeler için bile eksiltme sonrası kestirmece dükkan bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat bedeli alınacak. Mütezayit kalıntı amacıyla dahi takanak banka sözleşmesi sonrasında fethetmek için, 6 aylık dönemlerde Görevli maaşı artış oranında çoğalma uygulanarak 120 kamer vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, aksiyon yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’bile 1000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’üstelik 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’dahi 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’da 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’bile 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Cıvıl Cıvıl, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’bile 100.” – İSTANBUL

Share: