Apartman sakinlerine ‘haciz’ şoku: “Parasını ödediğimiz dairelere haciz geldi”

Kahramanmaraş’ta müstakil evlerini hususi benzeri üstencilik şirketine vererek baştan yaptıran vatandaşlar, apartmana mevrut hacizle alışılmamış oldular. Apartman sakinleri, tapuları elinde bulunduran müteahhitlik şirketinin sahibine açılan haciz işlemi nedeniyle evlerinden hayat tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Edinilen bilgilere göre, eşkâl Onikişubat ilçesinde kâin Karamanlı Mahallesi’nde 6 adet bağımsız milletvekili familya 2013 yılında kentsel transformasyon kapsamında hususi tıpkısı müteahhitlik şirketi yoluyla yıkılarak, 2014 yılında adına 9 kıvrım Rana Apartmanı mensur edildi. 2015 yılında adım adım evlerine yerleşen aile sahiplerinin iddialarına bakarak, tapuları halen hususi üstencilik şirketinde mevcut evlerine haciz geldi. Mağdurlar, firma sahibinin şahsına açılan haciz işleminin ardından parasını ödeyerek yerleştikleri evlerinden çıkma tehlikesi ile yüz yüze kaldıklarını anlatım etti.

“Evlerin kentsel dönüşüm olduğu için hacze verilmeyeceğini söyledi”

Kahramanmaraş İcra Dairesi’nin 2017 yılı 10459 hakikat ‘Taşınmazın Celi Ilave İlanı’ ile alışılmadık olan mağdurlar, karşılarında muhatap kişiyi bulamadıklarını söyledi. Mağdur olduklarını rapor fail Mehmet Nergiz, “Burası 2014’te müteahhitle anlaşılıp mevdu 6 çıngı karı yıkılmıştır. 2015 yılında yıkılan evlerimizin yerlerine bu binalar yapılmıştır. Kaba inşaat sonrası bize tasdik edildi. Apartmanda oturanların hepsi borçla, harçla zat imkanlarıyla evlerinin içini yaptırmıştır. Müteahhidin yanına seçme gittiğimizde bizi kâh vaatlerle kandırdı. Evlerin kentsel tahavvül olduğu için hacze verilmeyeceğini söyledi. Biz 6 aydır avukatla uğraşıyoruz. Avukatla serencam alamıyoruz. Burada mağdur durumdayız. 17 daireye haciz gelmiş. Bu borç müteahhidin borcu. Zat borçlarımı ödeyemezken, evimin içini borçla yaptırıp, kişi iş yerimin iflasına kat açtım. Evlerimiz hacizden kontekst satışa bundan sonra. Değme ay ödediğim borcun makbuzunu imzalı namına aldım. Borcum yok. Müteahhit kendi evinde huzurla yaşarken, tığ kendi evlerimizde kıygın olduk. Borcunu ödediğim eve zahir haciz sağlık? Burası üzere en gücük zamanda gereğinin yapılmasını istiyorum” dedi.

“Sebep bu borcu biz yüklenelim”

Mufassal yıllardır oturduğu bağımsız evi müteahhide verdiğini söyleyen Ziyalı Kafalıgönlü ise, “Ben bu evi hiç borç yapmadan aldım, müteahhide hiç borcum yok. İçini üstelik öz imkanlarımızla yaptırdık. Evi tamamlayabilmek için pırtı bile almadım. Ocak icralık oldu, bu evi icradan alamam. Bu evden eksantrik birlikte gidecek yerim bulunmayan. Yüklenici, bu borcu ödesin. Sebep bu borcu tığ yüklenelim” diyerek konuştu.

Yaşadıkları inatçı genişlik karşısında muhatap bulamadıklarını nâkil Bahar Nergiz birlikte şunları söyledi:

“Tığ bu eş için muktezi parayı verdik. Avukata vekalet verdik, bize sevindirici bilgelik vereceğini söyledi. Fakat, şu anda müteahhidin avukatlığını yapıyor. Biz ağırlık durumdayız, evsiz kaldık. Bizim tek borcumuz namevcut. Yüklenici parayı alırken bizle muhatap oldu, deminden de muhatap olması gerekir. Yüklenici; ‘Evlerini alabilirlerse, alsınlar’ diyormuş.”

“Evlerimiz haciz zımnında satılıyor”

Uzun yıllardır biriktirdiği paraları bu habbe yapımında harcadığını anlatım eden aynı farklı karı sahibi Yakup Başpınar, şöyle konuştu:

“Tığ müteahhitten 2014 yılında evimizi aldık, parasını ödedik, bitirdik. Parasını ödediğimiz halde evimizin içini yapmadı. Habbe içini yaptırdık. Faturaları avukata sunduk. Sav açtık, avukat davayı kaybettiğimizi söyledi. Evlerimiz haciz zımnında satılıyor. Parasını ödediğimiz halde, evlerimizi gine parasını ödeyip kabul etmek zorunda kalıyoruz. Hacizden evimizi alamazsak, dışarıda kalacağız. Belki de otağ yapmak zorunda kalacağız. Her şeyim, bütün para varlığım bu evim. 13 yaşımdan bu yana fiilen bu evi aldım.” – KAHRAMANMARAŞ

Share: