Antep karası üzümünde hasat zamanı

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yetişen ve pekmez yapımında yer çok yeğleme edilen üzüm olan Antep Karası üzümünün hasadı başladı.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yetişen Antep karası üzüm ve kadın parmağı üzümünün hasadı başladı. Hasadı yapılan üzümler kasalara doldurulup yurtdışında birçok ülkeye ihraç ediliyor. Şeker Hastalığı oranının ayrıksı üzümlere bakarak çok olması hele pekmez ve pestil yapımında hatun parmağı üzümünün gönül görmesinde canlı oluyor. Çiftçiler, bu yıl hasattan memnun olurken, fiyatın tarlada bağan markette faziletli olmasından şikayet ediyor.

“Üzüm tarlada 3,5-4 TL markette ise 10-15 TL”

Ürünlerinin tarlada uygun olmasına rağmen markette fiyatının çokça yükseldiğini tabir eden rençper Mehmet Çolak, “Üzümün hasadına başladık. Hasat bu ayda başlar ekimin ortasına kadar bitmeme valör. ‘Antep karası’ ve ‘Hatun parmağı’ üzümlerimizin kan ika özelliği haddinden fazla fazladır. Alelhusus pekmez yapımında çokça yeğleme ediliyor. Üzümlerimiz pekmez, ark üzüm, bastık yapımında kullanılıyor. Sayı Farkı ayrımsız ağaçtan 30-40 kilogram üzüm alıyoruz. Şu anda kilosu 3,5 ila 4 TL beyninde satıyoruz. Marketlerde ise 10-15 TL ortada satılıyor. Birkaç ülkeye ihracatımız oluyor” diye konuştu. – GAZİANTEP

Share: