Antep karası üzümünde hasat zamanı

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yetişen ve pekmez yapımında en haddinden fazla yeğleme edilen üzüm olan Antep Karası üzümünün hasadı başladı.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yetişen Antep karası üzüm ve eş parmağı üzümünün hasadı başladı. Hasadı yapılan üzümler kasalara doldurulup yurtdışında birçok ülkeye ihraç ediliyor. Şeker oranının gayrı üzümlere göre fazla olması hele pekmez ve pestil yapımında bayan parmağı üzümünün arzu görmesinde canlı oluyor. Çiftçiler, bu yıl hasattan mutlu olurken, fiyatın tarlada bağan markette erdemli olmasından şikayet ediyor.

“Üzüm tarlada 3,5-4 TL markette ise 10-15 TL”

Ürünlerinin tarlada akla yatkın olmasına rağmen markette fiyatının çokça yükseldiğini rapor fail dikici Mehmet Çolak, “Üzümün hasadına başladık. Hasat bu ayda başlar ekimin ortasına büyüklüğünde bitmeme valör. ‘Antep karası’ ve ‘Hatun parmağı’ üzümlerimizin koku ika özelliği çok fazladır. Hele pekmez yapımında haddinden fazla yeğleme ediliyor. Üzümlerimiz pekmez, sıska üzüm, pestil yapımında kullanılıyor. Averaj aynı ağaçtan 30-40 kilogram üzüm alıyoruz. Şu anda kilosu 3,5 ila 4 TL ortada satıyoruz. Marketlerde ise 10-15 TL ortada satılıyor. Beş Altı ülkeye ihracatımız oluyor” diyerek konuştu. – GAZİANTEP

Share: