Antalya tutum haberleri | Antalya’da Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı açıldı

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) yıpranmamış uygulayım bilimi ve metotlarının sanayiye kazandırılması, Ar-Ge ve inovasyon kültürünün yayınlaşmasını amaçlayan ve farklı platformları aynı araya getiren Antalya OSB Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı 2022 etkinliği açıldı.

Üretimdeki munzam değerin artırılması, eskimemiş teknoloji ve metotların sanayiye kazandırılması, Ar-Ge ve İnovasyon kültürünün yaygınlaşması, darülfünun-endüstri işbirliğinin güçlenmesi, Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarında kullanılmamış ortaklıkların başlatılması, eskimemiş fikirlerinin sunulup hayata geçirilebileceği aynı platformun sağlanması amaçlayan Antalya OSB Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı, bugün açıldı. Açım törenine OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mualla Baharat’ın yanında, Muratpaşa Belediye Başkanı Beklenti Uysal, Cebel Belediye Reisi Kağan Tütüncü, Antalya Malumat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Erdemli, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yüce Bıdı ve iş dünyasından bir nice adam katıldı.

Bugüne büyüklüğünde OSB’birlikte yüzlerce toplantı gerçekleştirip binlerce misafir ağırladıklarını tamlayan Mehabetli Bahar, Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı Etkinliği’nin hususi ayrımsız yere erbap olduğunu vurguladı.

7 almanak fariza süreleri süresince bilim ve teknolojinin, hile vizyonlarının merkezinde meydan aldığını nâkil Bahar, “Ortaya koyduğumuz asar ve projelerle sabittir. Hem sanayi sektörünün hem dahi gençlerimizin geleceğini bu 3 temel üzerine planlayıp, misil haritamızı bu minvalde oluşturduk. Sanayicilerimizin gerekseme ve beklentilerini, marifet insanlarımızın ve akademisyenlerimizin bellek teri ile harmanlayıp, Antalya OSB’yi alışılmadık bir kimliğe büründürmek amacıyla çalıştık. Günahsız üretimin merkezi konumunda olan Antalya OSB’nin, önce eğitimin, akabinde teknolojinin, serencam tahlilde ise üretimin merkezi haline dönüşmesi amacıyla, elimizden mevrut kül çabayı sarf ettik” ifadelerini kullandı.

“Dönüşümün fitilini eğitimle ateşledik” diyen Ilkbahar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kurduğumuz yetişek birimi ile 7 yılda 350’den aşkın eğitim programını başarıyla gerçekleştirip 9 bine mümasil sertifika verdik. Birden ardından kreşimizi kurduk. 6 almanak hizmet süresi böylelikle, Antalya’nın yer ferah kreşine cemaat olduğumuzu iri benzeri gururla sizlere ifade etmek isterim. Kreşimiz etraflı benzeri süredir tam yetenek çalışıyor ve neredeyse gelişigüzel dönem birileri beni arayıp, çocuklarını kreşimize taşıt ettirmek amacıyla benden müzaheret rica ediyor. Hangi mutlu ki rastgele seferinde şu sözü bildirmek durumunda kalıyorum. “Maalesef tek yerimiz namevcut, kamu kapasite doluyuz.” Yemeden Içmeden kreşimiz mi? Antalya OSB Maharet Kolejimizde format, benim açımdan daha bile yumruk. Okulu açtığımız evvel yıl, yani bundan 8 ay evvel, 282 şahsiyet kontenjan amacıyla bin 300 can başvuruda bulundu. Araç dönenimde telefonum az daha hiç susmadı ve kimler arayıp çocuğu ya da yakını amacıyla yardım talep etmedi kim. Antrparantez lüzum OSB içerisinde gerekse dışında üretim özne firmalardan, Ar-Ge çalışmaları yaparak eskimemiş im geliştirmek isteyen firmalar, Teknoparkımıza referans yapmıştır. Teknoparkımızın vazıh alanları, öz Ar-Ge binasını kuracak olan ve işsiz hazırda esenlik, yazılım-özişler, biyoteknoloji, ekincilik, savunma uran, enerji gibi çokça ayrımlı sektörlerden oluşan bire bir mozaikte istihsal fail firmalara tahsis edilmiştir. söz konusu bu firmalar, 2024 yılı sonunda Antalya’mıza ve Bölgemize yaklaşık 200 milyon TL’lik Ar-Ge yatırımı gerçekleştirecektir.”

Etkinliğe başvuran 297 proje içerisinde seçilen ar-ge ve inovasyon tamamıyla 180 projenin özellikle sanayiciler girmek için yatırımcıların dikkatine sunduğunu ifade fail Baharat, “Ümit ediyorum kim etkinliğimizde vadi düz projeler, hızlı tıpkı şekilde ticarileşme sürecine geçip, melfuf değer yerine ülkemizin kar hanesine yazılırlar. Ümit ediyorum ki etkinliğimizde saha düz projeler, bölgede üretim özne firmalarımızın teknolojik dönüşümünü tetikler ve kullanılmamış ortaklıklara, kullanılmamış hisse senedi birliklerine miftah tamam. Beklenti ediyorum kim etkinliğimizde vadi kayran projeler, Antalya’mızın ar-ge ve inovasyon alanında bakir aynı çekim merkezi olmasına ulama sağlar. Antalya’nın tarım, turizm ve ticaret yerine nitelendirilen 3T’sinin yanına 4’üncü T’yi, yani teknolojiyi eklememize olanak tanır” diye konuştu.

‘Not edin’ diye 25-26 Teşrinievvel tarihlerine işaret eden Ilkbahar, “Bu tarihlere randevu vermeyiniz, tatil planı yapmayınız, önceden mamul programınız varsa fesih ediniz, ayrıca mümkünse sayrı da olmayınız. Çünkü 25-26 Teşrinievvel tarihlerinde, mecmu üstelik söylediğim kabilinden Antalya’nın arge ve inovasyon alanında tıpkı cazibe merkezi olması amacında çok mefret tıpkısı hamle olan, Acun Ferişte Envestisman Forumunu ve Akdeniz Ferişte Envestisman Zirvesini gerçekleştireceğiz. Tahminî 123 ülkenin melek yatırımcıları ile dünyanın ciharıyek yanından bili insanlarını Antalya OSB Teknopark organizasyonu ile Antalya’mızda misafir edeceğiz. Elan özet ayrımsız şekilde tarif etmem icabında, zaman millî çapta düzenlediğimiz Ar-Ge & İnovasyon Proje Pazarı Etkinliğinin çok henüz genişini, arsıulusal ölçekte düzenleyeceğiz” dedi.

Konuşmaların peşi sıra, proje pazarının açılış kurdelesi kesildi. – ANTALYA

Share: