Antakya Sebze ve Kâr Verimsiz Yıpranmamış Adına Taşınıyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Antakya Göveri ve Kâr Hali’ni yeni namına taşıyor. 170 dönümlük alan üstüne konumlandırılacak göveri ve semere fos, planlı toplantıyla tanıtıldı.

HBB Başkanı Lütfü Uğraş’ın katılımıyla yapılan toplantıya, siyasal parti yöneticileri, STK temsilcileri ile Antakya ve kasaba ilçelerden gelen çok sayıda çözme esnafı katıldı.

“BU PROJE İÇİN ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANLIĞIMDAN BERİ ÇALIŞIYORUM”

Antakya’dahi 1964 yılından bu yana bakım veren zayi döşemek amacıyla Antakya Şehremaneti Başkanlığı döneminden beri çalıştığını belirten Lütfü Çekişme, “Büyükşehir olduktan sonraları şehrin tekmil ortasında, Antakya Tevhit Sanayi Bölgesi’nin beraberinde 200 dönümlük tıpkısı kayran satın aldık. Biz bu projeyi hayata geçirecekken hükümet bu işi önce Belde ve Şehircilik Bakanlığına bilahare kaza belediyelerine verdi. Onun için çok bekledik” dedi.

SAVAŞ’TAN İSKENDERUN BÖLGESİ İÇİN BIRLIKTE PROJE AÇIKLAMASI

Ocak ayından evvel esas atılacağını üstelik sözlerine ekleyen Çekişme, “Bu bünye Türkiye’nin genişlik gündeş tesisi olacak. Yalnız ayrımsız sebze ve ürün berhava değil ekincilik ve tecim merkezi olacak. Tesiste zayıf azık birlikte olacak. Güneydoğu ve Şarki Anadolu illerine de hizmet verecek. İskenderun ve Dörtyol’daki haller nispeten kullanılmamış ve henüz rahat. Ancak İskenderun bölgesindeki 6 ilçeyi birlikte kapsayacak tıpkısı projeyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz” diye, Antakya Göveri ve Meyve Hali’nin iyi olmasını diledi.

HBB Vukuf İşleri Ofis Başkanı Hasan Berrak Hamidioğulları de toplantıda projenin detaylarını açıkladı.

TESİS ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 50’SİNİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNDEN KARŞILAYACAK

Tesis amacıyla yasalı mevzuattaki değişiklikleri beklediklerini dile getiren Hamidioğulları, “Antakya, Belen, Defne ve Kırıkhan ilçelerimizin umum ortasında yapacağımız 170 dönümlük üretim kent amacıyla trafiğe tek angarya getirmeyecek. Kullanılmamış tesisimiz için İstanbul, İzmir ve Mersin gibi şehirlerin projelerini inceledik. Tesisimizde 168 gelişim yeri ve haddinden fazla sayıda müştemilat olacak. Kuracağımız rüzgar türbinleri tesisin cıvıltı ihtiyacının yüzde 50’sini karşılayacak. ve bu özelliği ile Türkiye’dahi evvel olacak” dedi.

Hamidioğulları, tesisin içerisinde itici gelgel depolarından restoranlara, paketleme ve ambalajlama kısımlarından güruh salonlarına büyüklüğünde çok sayıda yapının olacağını belirtti ve 2023 yılının sonundan hizmete açılacağını söyledi.

Hamidioğulları antrparantez kullanılmamış sebze ve kâr halinde hoppadak bu işle ilgilenen esnafın hisse senedi yeri açabileceğini belirtere,k tekelleşme ve nahak yere rekabet ortaya çıkaracak uygulamalara izin verilmeyeceğini sözlerine ekledi.

SERİNYOL-MEDENLİ YOLUNDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Toplantıda Serinyol- Madenli arasında yapılacak yolun projesi dahi tanıtıldı. Antakya- Arsuz ortada trafiği kolaylaştırmak ve güveli arkaç ifham etmek üzere kullanılmamış aynı nöbet oluşturduklarını belirten Hamidioğulları, “Orman nahiye ve umumi müdürlüklerinin cevaz verdiği kadar açık bire bir el yapacağız. İhaleler yapıldı. Bodur sürmesi üzere değme iki taraftan de çalışmaya başlandı. Aynı sene sürmesini ve 2023 böylece tamamlanmasını planlıyoruz” diyerek konuştu.

Saadet Partisi Genel İdare Müesses Üyesi Necmettin Deli Dolu, tafsilatlı yıllardır Hatay’ın sorunu olan bu iki projenin hayata geçirilmesinin çok kocaman olduğunu söyledi.

Ati Partisi Hatay İl Başkanı Birey Cankesen de Serinyol-Madenli yolunun Hatay’a umar gibi geleceğini belirtti.

HAL ESNAFI MUTLU

Toplantıya katılan hal esnafı projenin hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Salonda bulunan esnaf, birlik zorluklara rağmen projeyi başlatan Lütfü Uğraş’a teşekkür etti.

TÜRKİYE’DAHI İLK OLACAK

170 bin metrekare araziye kurulacak göveri ve ürün halinin toplanmış inşaat alanı 46 bin 724 metrekare olacak. Bu alanda 168 adet ticari birim, giriş-depar taharri binası, kasa yıkama tesisi, paketleme tesisi, depolama alanları, idari çatı, itfaiye istasyonu, yunak, cami, kafeler, büfeler, aşevi, eczane, PTT ve banka şubeleri vadi algı.

Proje, kendi elektriğini üretmesiyle Türkiye’üstelik önce olacak. Kurulacak rüzgargülü tribünleri ile elektrik üretimi sağlanacak ve üretilen neşelilik göveri ve kâr halinin ihtiyacını karşılayacak.

ZENGİN TOPLUMSAL DONATI ALANLARI OLACAK

Hal tesisi içerisinde herkesin asıl ihtiyaçlarını karşılayacak alanlar oluşturulacak. Proje kapsamında cami, ısıdam, 2 nüsha market, 3 sayı kafe, 6 skor WC ve büfe, 2 adet aşevi, kahve, 40 nüsha PTT ve vezneci şubesine kayran verildi.

Share: