Ansız çekicilik değişimleri arka teneffüs yolu enfeksiyonlarını artırdı

Trakya Üniversitesi Tababet Fakültesi Ahali Sağlığı Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Galip Ekuklu, gürpedek albeni değişikliklerinin peş solunum yolu enfeksiyonlarını artırdığını söyledi.

Prof. Dr. Ekuklu, AA muhabirine son günlerde üst teneffüs yolu enfeksiyonları zımnında sağlık kuruluşlarına başvuranların sayısında çoğalma gözlemlendiğini anlatım etti.

Bulaşın arttığını belirten Ekuklu, “Haddinden Fazla pattadak albeni değişimleri yaşıyoruz. Hava durumundaki değişiklik başta virüsler almak üzere mikroorganizmaların, yani mikropların insanlara bulaşmasını kolaylaştırıyor.” dedi.

Ekuklu, Kovid-19 tedbirlerine mecbur adına üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının serencam 2 yılda henüz birkaç görüldüğünü anımsattı.

“Şikayetler arttı”

Sonuç dönemde halsizlik, öksürük ve kibir akıntısı üzere şikayetlerin arttığını anlatan Ekuklu, şunları kaydetti:

“Kovid-19’dan korunmak üzere peçe, uzaklık ve hijyene berenarı ilgi ediyorduk, bu hastalıktan korunurken gribal enfeksiyonlardan üstelik korunmuştuk. Bu yıl imdi Kovid-19 tedbirleri kalktı. Havalardaki larpadak değişiklik, sıcaklıkların azalması nedeniyle ilişkin alanlarda koridor geçirme süresinin artmasıyla katıksız kendisine enfeksiyonlarda artma yaşıyoruz.

Havaların elan dahi soğuması virüs ve bakterilerin insanlara bulaşmasını kolaylaştıracak, bu sürecin mart ayına kadar bitmeme etmesini öngörüyoruz. Tabii bildirme balaban riziko ayrıntılar. Okullarda merbut alanda hareketli halde benzeri arada bulunuyorlar. Birinin hastalanmış olmasıyla gelişigüzel öksürmesi ve hapşırmasıyla çor özge arkadaşlarına de bulaşıyor. Onlar de okuldan alıp ailelerine getiriyorlar.”

Tedbirlere neva bulaşın önüne geçiyor

Prof. Dr. Ekuklu, herkesin bireysel güçlük üstlenerek hazırlık alması ve bulaşın yeryüzü organ indirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kış aylarında maske, içtimai aleniyet ve hıfzıssıhha kurallarına uyulması önerisinde kâin Ekuklu, şöyle bitmeme etti:

“Virüsler gâh ortamlarda yaşayabiliyor. Masaların, sandalyelerin alışılagelen deterjanla temizlenmesi gerekiyor. Silgi ve aynı kuma kullanım eşyalarını eş kullanmamamız gerekiyor. Evlerin ve sınırlı ortamlarda çalışıyorsak buraların belirli periyotlarda havalandırılması gerekiyor. Hasta olan kişilerin kendilerini izole etmesi gerekiyor. Peçe takılması, ahali hijyeni ve meydanlık kabilinden Kovid-19’dahi önerdiğimiz tedbirleri bugün de öneriyoruz.

Bu önlemlerin yanı sıra sağlıklı ve tartılı beslenmek gerekiyor. C vitamini tüketimine ilgi etmeliyiz. Günde 1,5-2 litre hazır para tüketmeliyiz. Sebze ve sonuç ağırlıklı beslenmeliyiz. Mıhlı ve stabil beslenip önlemlere üstelik özen edersek bu mevsimi atlatmış olacağız.”

Grip aşısı tavsiyesi

Ekuklu, alelhusus risk grubundakilerin grip aşılarını yaptırmaları tavsiyesinde bulundu.

Sağlık Bakanlığının risk grupları üzere aşıları ücretsiz tanımladığını anlatım fail Ekuklu, “Enflüanza aşılarının içerisinde ayrımsız geçmiş sene dünya genelinde salgın yapmış virüsler seçiliyor ve bakir benzeri aşı geliştiriliyor. Grip aşısı yapıldığı halde gribe yakalanabiliriz ama riziko gruplarında, çocuklarda ve yaşlılarda hastalığın pahal geçmemesi, hastaneye yatışları ve ölümden koruması itibarıyla enflüanza aşısı çokça koskocaman. Bu Kovid-19 aşısından ayrımlı, söz konusu olan sezonluk grip üzere geliştirilen telkih.” diye niteleyerek konuştu.

Share: