Ankaragücü’nden belde dostu dalan

İklim değişikliğine dikkati eksiltmek için ağız ağıza izansız dönüştürülebilir malzemelerden üretilen formasını tanıtan Spor Pupa Süper Lig’in yıpranmamış ekibi MKE Ankaragücü, birçok gurur ve kuruluştan müspet ide aldı.

TRT Haber’in haberine bakarak “Mekân dostu” lacivert formanın üzerinde, “YANKI İklim Zirvesi”nin logosu ve yenilenebilir enerjiyi heveslendirmek hesabına rüzgar ve zaman enerjisi temaları bulunuyor.

MKE Ankaragücü Kulübü Başkan Vekili Zeynep Karamancı, konuya ilişik soruları yanıtladı.

”Bu proje Türkiye’dahi tıpkı geçmiş”

Mürekkep Milletler Yetişek, Olgun ve Ekin Örgütü’nün (UNESCO) anketine göre, yakın gelecekte dünyada iklim değişikliği ve dirim bilimsel çeşitlilik kaybıyla mücadelenin artacağını belirten Karamancı, elan çok yeşil çözüme yatırım ika ve farkındalık oluşturmanın öngörüldüğünü dile getirdi.

Kulüp olarak cemaat oldukları çevre duyarlılığının, böyle bire bir projenin hayata geçirilmesine katsı sağladığını anlatan Karamancı, “Ankaragücü namına bu mevsim ağız ağıza köylü dönüştürülmüş malzemelerden üretilen formamızla, iklim değişikliği ve biyolojik spektrum kaybına müteveccih farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Bu proje Türkiye’de aynı geçmiş” diye konuştu.

“Futbolun yalnız sportif ayrımsız cümbüş olarak kalmasını istemiyoruz”

Bu yıl Ankara Tecim Odası himayesinde birçok kıtadan kerem başkanı seviyesinde katılımcının yer aldığı EKO İklim Zirvesi’nin gerçekleştirildiğini anımsatan Karamancı, üniversiteler, bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşlarının zirvede faal görk aldığını anlattı.

Karamancı, dünyaya Ankara’dan ilkim ve çevre sorunuyla ait yetişkin mesajların verildiğini vurgulayarak, şu sözleri kullandı:

“Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması layıkıyla Türkiye, 2050 yılına kadar 60 milyar avro ‘karbon vergisi’ yüküyle yüz yüze kalabilir. Zirvede iklim değişikliği konusunun soylu erki boyutu birlikte katılımcılarla uzun yerine paylaşıldı. Tığ dahi Ankara’nın arz büyük sivil topluluk kuruluşu kendisine ülkemizde bu konuda farkındalık sağlamayı amaçlıyoruz. Futbolun sadece sportif tıpkısı hareketlilik namına kalmasını istemiyoruz. Ankaragücü gibi nazik benzeri markayla açık kitlelere haddinden fazla hızlı ulaşabileceğimizin farkındayız. Bu nedenle böyle aynı proje geliştirdik. Taraftarlarımızın formalarımıza taleplerinin aşkın olacağını düşünüyorum. Dünyanın dikkatini çeksinler. Hem doğayı hem Ankaragücü’nü savunsunlar.”

İklim ve çevreye müteveccih çalışmalarının yalnız formayla kalmayacağına dikkati çeken Karamancı, “Çok geçenlerde Türkiye’nin bildirme nazik üniversitelerinden biriyle iklim değişikliği sorunuyla gelişigüzel çabalamak adına protokol imzalayacağız. Protokol metni hazır. İlerleyen günlerde aynı matbuat toplantısı ile iş birliğini duyuracağız. Bu sezon sportif anlamda liyakatli tıpkı Ankaragücü’nün beraberinde, hele ilkim değişikliği ile yeşil inkılap namına bile farkındalık yaratıp, hal üreten ayrımsız Ankaragücü izletmek istiyoruz. Tığ doğayı korudukça, natür bile bizi koruyacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Ankaragücü Jese Rodriguez’i kadrosuna kattı

 

Ankaragücü ve Ümraniyespor, Süper Lig’e yükseldi

 

Share: