Ankara’da Eylem Özne Kadınlardan İktidara: “Siz İşsizliğe, Yoksulluğa Çözüm Bulun”

Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Avrat Meclisleri, Ankara’da Sakarya Caddesi’nde yaptığı eylemle kadın cinayetlerini ihtarname etti. Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Sena Köykolu, krizin derinleştiğini ve ilk işten çıkarılanların kadınlar olduğunu vurgulayarak, “Siz işsizliğe çözüm bulun, siz yoksulluğa çözüm bulun” diye iktidara seslendi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri, Ankara’da Sakarya Caddesi’nde 25 Kasım Kadına Yönelik Güç Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle bugün düzenledikleri eylemle, kadına yönelik yol ve avrat cinayetlerini protesto etti. Eylemde ” İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. İran’da direngen kadınlar asla bekâr yürümeyecek. Mutlak yaşayacağız, eş cinayetlerini durduracağız” mukayyet dövizler taşındı, “Hız bitecek, değer yaşayacağız. Karı düşmanlarını göndereceğiz. Masha’nın saçları hürriyet bayrağımız” sloganları atıldı.

Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Tuana Gencer, derneklerine kapatma davası açıldığını hatırlatarak, “Hukuksuz davalar mücadelemize asla bariyer olamayacak. Biz eş cinayetlerini tevkif mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Gencer, İran’da başörtüsü eylemleri sırasında öldürülen Masha Amini’yi anımsatarak, “İran’da direnen kadınlar katiyen serbest değildir. Kadınlar dünyanın dört biryanında özgürlükleri için savaşım ediyorlar. İran’da, Afganistan’da direngen kadınlara esenleme olsun. Esenleme olsun özgürleri amacıyla etkili pahasına uğraş eden kadınlara” diye niteleyerek konuştu.

“Canları pahasına metrukiyet aşamasında olan kadınlar savaşım etmeye devam edecek” diyen Gencer, kadınların istedikleri ant ayrılabileceğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“6284’ten fark etmek istediklerinde yararlanabilecekler. İstanbul Sözleşmesi uygulanacak. Kadınlar değer ve hür yaşayacak. Bu düzen böyle gitmeyecek, LGBTİQ artıları bulunmayan sayanlar kadınların özgürlüklerine ahali uzatanlar, halen nefret politikaları üretenler gidecek, direnen kadınlar kazanacak.

“KADINLARIN ÖNÜNDE POLİSLER, BARİKATLAR OLUYOR”

Karşımızda anca tıpkısı kuvvet var ki 6284’ü uygulamak için karakola giden kadınları ansız gönderiyor, İstanbul Sözleşmesi’nden hukuksuzca bir akşam yarısı imzayı düşüncesiz çekiyorlar. Anca benzeri nüfuz var ki, İstanbul, Bingöl, Mardin, Antep’te direngen kadınları engellemeye çalışıyorlar, fakat Sıkıntı Zerkin’in katili Bahir Özarslan’ın kadınların beyninde serbestçe dolaşmasını benzeri ülkü adına görmüyorlar. Kadınlar bu ülkede, sokakta, işyerlerinde, evlerinde, dört zar ortada ve hayatın değme alanında tehlikedeler. Yaşamak istiyoruz diyerek savaşım fail kadınların önünde ise hakeza polisler ve barikatlar oluyor.”

“İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM BULUN”

Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Övgü Köykolu, “10 sene geçmiş karı cinayetlerini kabul etmeyenler, demin de LGBTİQ artıları yok sayıyor. Nefret yürüyüşleri yapıyor, LGBTİQ artıları uğur gösteriyorlar. Bu saldırılara karşı bütün beraber aha buradayız. Asuman kuşağı değil ayrımcılık yanlışlık”dedi.  Köykolu, krizin derinleştiğini ve önce işten çıkarılanların kadınlar olduğunu vurgulayarak, “Siz işsizliğe çözüm bulun, siz yoksulluğa hal bulun” diyerek iktidara seslendi.

Share: