Amme bankaları yılbaşına büyüklüğünde müddet istedi

Sahih sektörün finansmana muvasala probleminin giderilmesi için gerçek çağ temsilcileriyle kamu bankaları yöneticilerinin TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ocak sahipliğinde aynı araya geldiği toplantıda, kamu bankaları yöneticilerinin, yılbaşına büyüklüğünde toplanmış 24 bilyon dolarlık bire bir namus borcu yükümlülüğü bulunduğuna özen çekerken, arsıulusal piyasalarda rüzgarın Türkiye lehine olduğunu söyledikleri bildirildi.

Dünya’dan Hüseyin Gökçe’nin haberine göre, önceki çevrim TOBB’bile gerçekleştirilen toplantının basına sınırlanmış kısmında, amme bankalarının yöneticilerine finansmana ulaşım konusundaki şikayetler dile getirildi. Kredi kullanımı sırasında bankaların çok zorladığını belirten sahici kısım temsilcileri, bu alanda biraz esneklik sağlanması gerektiğini bildirdiler. Kamu bankaları yöneticileri ise sıkıntının farkında olduklarını belirtirken, arsıulusal piyasalarda rüzgarın Türkiye lehine döndüğünü kaydettiler. Bu noktada Kaynak’nin borçlanma maliyetlerinde başlayan düşüşün bitmeme edeceği öngörüsünü paylaşan bankacılar, yılbaşına büyüklüğünde bankalar ve temel sektörün ödenmesi gereken dış borcun 24 milyar dolar civarında olduğunu, bunun üstelik Türkiye için çokça balaban cirim olmadığını aktardılar. Bankacıların, essah büro temsilcilerinden yılbaşına kadar sabretmelerini istedikleri öğrenildi.

Bankalar ile hak seksiyon kuma mücahede yapacak

Mavera yandan kredi başvurusunda güvence kendisine gösterilen taşınmazın mahiyet değerinin haddinden fazla altında tıpkısı bedelle rapora yansıması, firmaların yüreklilik kullanımını de engelliyor. Yüreklilik kullanımında güvence olarak gösterilen taşınmazların bedeli, yapı yaklaşık maliyetlerine göre hesaplanıyor. Yani rayiç değeri 2 milyon lira olan aynı taşınmaz, çatı kestirmece maliyetleri tablosunda 300- 400 bin teklik kadar görünebiliyor. Edinilen bilgilere bakarak sağlıklı çağ temsilcilerinin konuyla ilişik rahatsızlığını ilettiği kamu bankası yöneticileri, bankaların de bunu ülkü kendisine gördüğünü ilettiler. Bu konuda bankalar ile temel sektörün kuma himmet yapması kararlaştırıldı. Bununla ilişkin bina yaklaşım maliyet birim bedellerinin güncellenmesi yönünde aynı hal yöntemi gündeme geldi. Esbak çağ TOBB’birlikte gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Kültür Bankası Umumi Müdürü Alpaslan Şimşekli Fener, Halkbank Umumi Müdürü Osman Arslan ve Vakıfb ank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih katılmıştı

Hisarcıklıoğlu: Firmalarımız cesaret alamıyor, faizler çok erdemli

 

Hisarcıklıoğlu: Finansmana ulaşım talih ekonomisi üzere nazik önemde

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan bankalara ‘destek’ çağrısı

 

Share: