Amasya’da Ülfet Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu yıl 100 bini Ülfet Barajı’na girmek amacıyla 850 bin balık çocuk su, gölet ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde hayatiyet gösteren Yedikır Akarsu Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen yavru sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Müzakere Belediye Reisi Mehmet Cingöz aracılığıyla planlı törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde bulunan göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, ekincilik ve hayvancılığın tehlikeli adına yapıldığı ayrımsız ilimiz. Serencam 2 yılda buna benzeri birlikte akarsu ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Su ürünleri üretim istasyonumuz, geçen sene Celal Akarsu İşlerinden, Tarım İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda ilkin sazan ve Mersin Ağacı balığı yavrusu kalkışmak için değişik türler yetiştirilmeye başlandı. Sabık sene 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu yıl 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon yavru balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Müzakere Barajı’na girmek üzere 850 bin bala balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon bala balığı su ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya lideri olduğuna dikkati çekici Yılmayan, “2021 yılında Türkiye’da, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon bala balık bıraktık. 2022 yılında özellikle kendimize henüz nazik aynı meram koyduk. 84 milyon balık, tüm gerçek ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı zımnında 100 milyon çocuk balığı suyla buluşturmak. Biz çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun birincisiyiz, alabalıkta ise acun ikincisiyiz. Adi bu sektör bizim üzere yıldızı ışıltılı tıpkısı sektör.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon yavru balık, Tarım ve Orman Bakanlığının “Akarsu Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kargaşa, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 su kaynağına bırakıldı.

Share: