Amanoslar’ın zirvesinde yayla çayı mesaisi

Terörle mücadelede elde edilen başarı, Türkiye’nin behişt köşelerinin baştan keşfedilmesini sağlıyor. Benzersiz manzarası, endemik bitki çeşitleri, şifalı otlarıyla huy tutkunlarını cezbeden Gaziantep, Hatay ve Osmaniye arasındaki Amanos Dağları üstelik artık mıntıka halkını ve yaylacıları ağırlıyor. Civar halkı Mığır zirvesinde kendinden yetişen yayla çayı toplayarak sağlık sağlıyor.

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yetişen yayla çayı (ada çayı) dercetmek için sabahın erken saatlerinde Özgülük ilçesinden yola koyulan bölge halkı, Akdeniz’den yükselen sis bulutu, asırlık sedir ağaçlarının arasından ve sarp yamaçlardan geçerek arılara birlikte aile sahipliği eden şifalı bitkilere ulaşıyorlar. Plato sakinleri, aroması ve belirti akarsu dolayısıyla çay olarak tükettikleri plato çayı çiçeklerini ve yapraklarını özenle toplayarak yanlarında getirdikleri torbalara koyuyor. Vatandaşlar, yorgunluklarını ise dağın zirvesindeki su kaynakları yakınında yaktıkları odun ateşinde topladıkları bitkilerin çiçeklerinden yaptıkları çayları içerek atıyorlar.

Topladıkları bitkilerin Amanos Dağları’na özgü tıpkısı kök olduğunu belirten Süleyman Sabahyıldızı, “Köylülerimiz buralara gelerek kışın bezdirmek amacıyla bu çayları toplarlar, fazlasını bitişik ve akrabalarına armağan ederler. Hassaten birçok arkadaşımız topladıkları endemik bitkilerin satışını yaparak de sülale bütçelerine katkı sağlamakta. Biz da bugün arkadaşlarımızla buraya gelerek çiçeklerimizi ve çaylarımız topladık. Bol bol gidiş yaptık, antipatik sulardan içtik” dedi.

Söğüt Köyü Muhtarı Muhammet Endişe ise, “Burası eko turizm açısından çok kocaman benzeri yerimiz. Burada türlü endemik bitki türlerimiz var. Ancak vatandaşlarımız buraya ulaşım konusunda sıkıntı çekmekteler. Tığ bile muhtarlık namına lüzumlu mercilere ulaşım sorununun çözümü üzere muktezi müracaatlarımızı yaptık. Yetkililerimizden buralara posta yapmalarını arzu ediyoruz. Buralara yol açıldığı ant vatandaşlarımızın buradaki katıksız güzellikleri rüyet imkanına kavuşmuş olacaklarına inanıyorum” diyerek konuştu. – HATAY

Share: