Altı ayda 1,44 trilyon TL emniyet kartlı ödeme gerçekleşti

Bankalararası Kurnaz Merkezi(BKM), 2022 yılının önceki altı ayına ilgili verileri açıkladı.

Bu dönemde 153 milyar TL tutarında ecnebi kartlarla ödeme yapıldı ve sabık yılın tıpkı dönemine nazaran 3 katına ulaştı. Seçme üç kartlı ödemeden 2’sinde temassız ifa tercih edildi.

Haziran sonu bakımından Türkiye’üstelik 91,1 milyon adet güven kartı, 157,8 milyon skor telekart ve 63,9 milyon nüsha civar ödemeli kurnaz kullanılıyor.

2022 yılının evvel şeş ayında itimat kartları, vezneci kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan bütün ifa tutarı bir önceki yılın tıpkı dönemine bakarak yüzde 103 artarak 1,44 trilyon TL oldu.

Arz hızlı büyüyen sektörler gelgel yolu ve konaklama

Kartlı ödemelerde, 2022 yılının geçmiş 6 ayında güzeşte yılın ayrımsız dönemine bakarak arz fazla nema yüzdelik 298 artım ve 55,7 bilyon TL’lik ödemeyle gelgel yolları sektöründe gerçekleşti. Çekicilik yollarını, sırasıyla konaklama, yemek, akaryakıt istasyonları ve mücevhercilik sektörleri strateji etti.

İnternetten kartlı ifa tutarı geçen yılın 2 katına çıkarak 402 bilyon TL oldu. İnternetten kartlı ödemelerde, 2021’in önceki 6 ayına bakarak yüzdelik 113 tahaccüm gerçekleşti. İnternetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemeler içindeki payı de artarak yüzdelik 25,8 oldu.

Instagram’da güven kartı ile alışveriş dönemi

 

Yüreklilik kartlarını gözdağı fail ifa metodu

 

Itimat kartı borçlarında rekor çoğalma

 

Share: