Almanya Başbakanı Scholz algı kaçırmakla suçlandı

Almanya’nın şöhretli ceza defans avukatlarından Gerhard Strate, Almanya Başbakanı Olaf Scholz için “Cum-Ex” alacak usulsüzlük skandalına müdahil Warburg Bank’a ilgilendiren cürüm duyurusunda bulunmuştu. Konuyla ilgili Sözcü’den Yüksek Gülen’in haberine göre:

Almanya’üstelik Hamburg Başsavcılığı, Başvekil Scholz’un e-postalarını incelemeye aldı. Gerekçe, eyalet başbakanlığı döneminde ve daha sonraları Hamburg’daki tıpkı hususi bankanın 47 milyon vergiden kaçınmasını çıkarmak. Başbakan 19 Ağustos’ta ifadeye çağrılacak.

Almanya’dahi Hamburg Başsavcılığı, başvekil Olaf Scholz’un, email protected ünlü E-Andıran adresini denetlemeye aldı ve 1 Aile 2015’ten bu yana mecmu mailleri, eklerini, alınan ve gönderilen mailleri incelemeye başladı.

Gerekçe ise, bazı siyasetçilerin kayrılması, idrak affı sağlanması ve Hamburg’un özel bankası Warburg Bank’ın 47 milyon Euro’luk vergiyi vermekten kurtararak tıpkı çeşit idrak affı sağlaması…

Bu olayın, takkadak Hamburg’birlikte yaşanmadığı, Almanya’nın tamamında milyarlarca Euro’luk idrak kaybına neden olduğu ortaya çıkmıştı.

İFADE VERMEYE ÇAĞRILACAK

Talih genelinde Cum-Ex skandalı namına bilinen olay dolayısıyla, Hamburg’üstelik 2011-2018 arası başvekâlet yapmış olan Scholz’un ifadesine bile başvurulması gerekebilecek.

Olayı soruşturan Hamburg Soruşturma Komitesi, Scholz’u 19 Ağustos’ta baştan dinleme kararı aldı. Scholz’un, dönemin banka yöneticisi ile görüşmeler yaptığı ve özellikle SPD saylav Johannes Kahrs’ın algı iadesi ile avantajlarından yararlanması için kişisel etkisini kullanmış olabileceği belirtiliyor.

Ayrıcalıklı pazar ve vergi kaçakçılığına müzaheret suçlaması teferruatlı süredir inceleniyordu.

DOKUNULMAZLIK ZIRHI YOK

Scholz’un, Warburg Bank’ın bu vergiyi ödemekten kurtarılmasındaki dahli incelenirken, Almanya’da yargının bu garip olaylarda görevini yapması, “imtiyaz zırhı” ile önlenemiyor.

Devir dokunulmazlığı dışında tıpkı milletvekili, başvekil ya bile cumhurbaşkanlığı dokunulmazlığı bulunmuyor.

Olaf Scholz bilinmedik belgeleri çöpe atmış

 

İstifa dalgasına Scholz’dahi katılacak mı?

 

Almanların yüzde 49’u Scholz’dan mutlu değil

 

Share: