Almaç, bankanın 2 milyon 756 bin TL’sini kurtardı

Adana’dahi yapmacıklı belgelerle emniyet kullandırılarak benzeri bankanın 2 milyon 756 bin teklik zarara uğratılmasıyla ait bankanın sakat “bireysel alıcı ilişkileri asistanı”nın da arasında bulunduğu 112 maznun üzerine 38’er yıla büyüklüğünde mapus cezası istemiyle ülkü açıldı.

Adana Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, aralarında bankanın eski çalışanı ve tıpkısı firmanın şeriklik muhasebecisinin birlikte olduğu tutuksuz 112 sanık için “Resmi belgede sahtekârlık”, “Enformatik sistemlerinin, vezneci yahut emniyet kurumlarının miftah olarak kullanılması yoluyla ayyarlık”, “Banka veya özge güven kurumlarınca tahsis edilmemesi müstelzim aynı kredinin açılmasını temin etmek için dolandırıcılık”, “Amme alım ve kuruluşlarının zararına ayyarlık” ve “Özel belgede sahtekârlık” suçlarından hazırlanan iddianame Adana 2. Alçak Ukubet Mahkemesince akseptans edildi.

İddianamede, belgeler, nahoş ifade tutanakları, sızlanan anlatımları, eksper raporları, HTS dökümleri, bankanın sormaca raporu, Teftiş Heyeti Başkanlığının kanuncu sormaca çerçevesinde topladığı deliller ve alınan beyanlar, cali maaş bordroları, düzme Sosyal Asayiş Kurumu (SGK) bakım dökümleri ve tutanaklara meydan verildi.

Bankanın müşterisi olan benzeri şirketin yetkilisinin, 2016 yılında firmasında çalışıyormuş kabil gösterilen ve bankadan kredi kullanan 4 kişiyle ilgili şikayeti üstüne tetkik başlatıldığı belirtilen iddianamede, soruşturmanın genişletilmesi konusunda bankanın o dönemki bireysel kamera ilişkileri asistanı H.İ’nin usulsüzlüklerinin ortaya çıkarıldığı anlatım edildi.

H.İ. ile 10 sanığın, düşünüm ve iş birliği zarfında dolandırıcılığı tevhit ettikleri, güven kullanan kişilerin bankaya sunduğu SGK hizmet dökümlerinin ve maaş bordrolarının düzme olduğunun belirlendiği kaydedildi.

İddianamede, H.İ’nin vasıta yaptığı emniyet kullanımlarının bankacılık teamüllerine ve rasyonelliğe yeraltı olması üzerine ilk olarak 20 Haziran 2016’da konuya ilişkin müfettiş görevlendirildiği belirtildi.

Denetleme Kurulu Başkanlığının tetkik sonrasında hazırladığı raporda, vezneci çalışanı H.İ’nin farklı tarihlerde farklı sanıklara ferdî itimat kullandırdığı ve onları sigorta ve genel ağ bankacılığı kabil ürünlerle etkin kamera haline getirdiği ve “suça laf müşterileri portföyüne eklememesinin” dikkati çekici evvel belirgi olduğuna meni edildi.

İnceleme sonucunda, 111 sanığın tamamında cali aylık bordrosu ve cali SGK hizmet döküm belgesine rastlandığı, bu kredilerin tamamının H.İ. marifetiyle Banka sistemine girildiği aktarıldı.

Raporda ayrıca aylık bordrolarının incelendiğinde “dikkati çekmemesi üzere” 13 farklı firmaya yayıldığı, sanıkların 6 ay süresince bu firmalarda çalışıyor kadar gösterildiği fakat SGK sicil numaraları üzerinden yaptırılan sorgulama ve firmaların müteharrik personel listesinin incelenmesinde bu kişilerin tamlanan tarihlerde ait firmalarda “bayağı çalışmadığının” belirleme edildiği ve “cesaret kullanmaya ehil olmayan şahıslar” sınıfında bulundukları bilgilerine kayran verildi.

Bankayı 2 milyon 756 bin 941 lira zarara uğrattılar

İddianamede, cesaret kullanımında düzme belgelerin tespiti konusunda müfettişler marifetiyle münasebetsiz müşterilerin ifadeye çağrıldığı, tetkikat konusunda önce dosyalarındaki abece ve imzalar ile yapılandırma dosyalarındaki abece ve imzaların uyuşmadığının belirlendiği, bu imzaların ise eylemi birleştirme eden 10 sanık marifetiyle atıldığının anlaşıldığı belirtildi.

Eylemi kombinasyon fail 10 sanığın düzme evraklarla itimat kullanımı sağladıkları, bu kredilerden komite aldıkları, H.İ’nin dahi bankaya bu kredilerin girişini yaptığı anlatıldı.

Denetim Kurulu Başkanlığının raporuna vadi verilen iddianamenin serencam kısmında, H.İ. ve alay malay akıntı ettiği 10 sanığın, bankacılık kanun ve uygulamalarına göre tahsis edilmemesi müstelzim kredileri kamera konumundaki özge sanıklara kullandırarak çıkar sağladıkları ve bankayı 2 milyon 756 bin 941 lira zarara uğrattıkları kaydedildi.

İddianamede, 112 sanığın 5 suçtan 38’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları irade edildi.

Bankaya gittiğimde başvuru evrakları hazırdı

İddianamede ifadelerine meydan sunulan sanıklardan A.Y. cesaret kullandığı süreçte maddesel takı yaşadığını ve o dönem sanıklardan K.K. ile tanıştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Şahsiyet cüzdanımın fotokopisini K.K’ye verdim. Bir müddet sonra K.K. beni arayarak ‘Şu an A.Ö’ye ilişkin bire bir firmada işe başladın’ dedi. Elan sonra kimse beni işbaşı yapmam için aramadı. Ego gine K.K’yi arayarak ‘Benim paraya ihtiyacım var çalışmam lazım’ dediğimde, ‘Sana itimat çekelim fakat çekilen güven tutarının yarısını şirkete vereceğiz’ dedi. Bana 26 bin 500 liralık kredi kullanacağımı ve bankanın şubesine gelmemi söyledi. Bankaya gittiğimde K.K. ve A.Ö. oradaydı. Bana ikinci katta bir görevlinin yanına gitmem gerektiğini söylediler. Görevlinin yanına gittiğimde referans evraklarım hazırdı. Ego yemeden içmeden vezneci görevlisine eş cüzdanımı verdim. Bana gösterilen yerlere imza attım. Bir aktarılma bankadan 23 bin teklik aldım. Bu paranın 12 bin 500 lirasını K.K. ve A.Ö’ye verdim. Bu şahıslar bana ‘Seni işe başlatma yapmasaydık bu krediyi kullanamazdın. Tıpkı hafta ortamında da işe başlarsın’ dediler.”

Sanıklardan A.Ü. dahi 2016’dahi kahvehanede otururken tanımadığı iki kişinin yanına geldiğini anlatarak, şu beyanlarda bulundu:

“Bana uygun cesaret kullandıracaklarını, alınacak paranın da yarısını kendilerinin alacağını söylediler. Ego 14 bin lira güven yutmak istediğimi söyleyerek bu kişilere eş cüzdanımın fotokopisini verdim. Tıpkısı hafta sonraları beni aradılar ve kredimin amade olduğunu, vezneci şubesine gelmemi söylediler. Beni bankanın ikinci katında bulunan H.İ. isimli banka çalışanına yönlendirdiler. Görevliye yalnız kişi cüzdanımı verdim. Müracaat evraklarım filhakika orada hazırdı. 14 bin liranın 7 bin lirasını ben bu kişilere verdim. Yüreklilik kullandığım ahit hiçbir iş durumunda sigortalı çalışmıyordum. Benim çalışıyor namına gösterildiğim aksiyon yerinin varlığından birlikte haberim yok.”

Kırmızı bültenle aranan banka dolandırıcısı Türkiye’ye iade ediliyor

 

İki bankacının milyarderliği 4 dönem sürdü

 

Amme bankaları yılbaşına büyüklüğünde müddet istedi

 

Bankacıları emanet aldı, konfirmasyon oldu

 

Share: