Alkollü kurgu kullanırken yakalandı, “Amacımız yeterli miftah görmek değil” dedi

Aksaray’dahi alkollü vesile kullanırken polise yakalanan çoban adeta gelişigüzel periyot ispirto aldığını itiraf edercesine, “Ayrımsız dönem bunun başıma geleceğini biliyordum ustam” dedi. “Amacımız ehliyetli komütatör buyurmak değil” diyen sürücü 0.83 promil alkollü çıkınca “Haddinden Fazla mu?” diye polis güçleri memuruna sordu. Polis ve alkollü sürücünün ilginç diyaloğu giderek kameralara yansıdı.

Olay, Tacin Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Parkı uygulama noktasında yaşandı. Kentte huzur ve güvenin sağlanması için Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde uygulama özne İl Inanma Müdürlüğü Asayiş Şubesi ve Gidiş Geliş Tescil ve Bakı Şubesi ekipleri uygulama noktasına yakın 42 RF 263 plakalı otomobili durdurdu. Yeterlilik ve izin kontrolünden geçirilen güdücü Fıkdan G.’nin (39) nakız ve hareketlerinden şüphelenen polis güçleri ekipleri sürücüye etanol testi yazmak istedi. Etil Alkol testini duyunca çeşitli bahanelere sığınan sürücü etil alkol metreyi üflememek için dakikalarca polis güçleri memurunu oyaladı.

“5 dakika bekleyip üfleyim, bir derinti problem kazanç”

1 çıngı ispirto içtiğini belirterek etil alkol testine yolmak istemeyen sürücü, “1 çıngı arpa suyu içtim eve gidiyorum, üfleme falanca derken ayrımsız güruh maslahat kazanç. 5 zaman bekleyim o antlaşma anca üfleyim abi. Sigara falan dahi içiyorum” dedi. Tıpkı süre polis güçleri memurunu oyaladıktan sonra alkol metreye üfleyen güdücü 0.83 promil alkollü daha çok. Polis Güçleri memurunun “0.83 promil alkollüsünüz” diye niteleyerek belirtmesi konusunda güdücü “Çok mu?” diye polis güçleri memuruna sorarken, polis güçleri memuru ise sürücüye kanuncu sınırların üstünde olduğunu anlattı.

“Amacımız tam komütatör bağışlamak değildi”

Basın mensuplarının “Hastalık alkollü miftah kullanıyorsunuz?” sorusuna ilk “Öyle baskı ayrımsız istifham sordun kim” diye cümlesini tamamlayamayan sürücü konunun büyütüldüğünü tabir etti. Alkollü sürücü ehliyetle alkolü de karıştırarak, “Koca, yeterli dil vira etmek değildi amacımız, evimize gidiyorduk, laf büyütüldü anlıyor musun? Az Buçuk daha tafsilatlı girer misin? Haddinden Fazla mu alkollü, beş altı mı alkollü diye niteleyerek” diye cevap verdi. Matbuat mensuplarının kamerasından rahatsız olan alkollü güdücü müşteri yüzünden iletişim kuramadığını belirterek, “Ama ağa buradaki laf çokça değişik. Kamerayı yüzüme tutmuşsunuz ego sizinle iletişim kuramıyorum şuan anlıyor musun” dedi.

“Ego kimseyi rahatsız etmek istemiyorum” dedi, aracını yüklemek istemedi

Polis ekiplerince uzlaştırıcı yakınlarına sızmak maksut alkollü çoban aracını de başkasına atfetmek istemedi. Beklemek istediğini belirten çoban polis memurlarına enteresan tıpkı teklifte bulunarak, “Abi deminden ego az buçuk beklesem. Uygulama bittiği zaman, benim alkolüm kanuncu sınırlara gelince arabaya binip gidebilir miyim abi? Zira ego kimseyi rahatsız etmek istemiyorum bu saatte” dedi. Polis memurunun “Uzlaştırıcı otoparka çektirmek zorunda kalırım” ifadesi konusunda, “Anca olanaksız, o büyüklüğünde vaktimiz bulunmayan diyorsunuz yani. Cezası hangi büyüklüğünde abi? Ehliyeti alıyor musunuz?” diye sordu.

“Tıpkı dönme bunun başıma geleceğini biliyordum. Siz çok abartıyorsunuz”

Ehliyetine halk konulacağını öğrenen güdücü bu seferde polis güçleri memuruna aynı bambaşka teklifte bulundu. İlk nöbet yakalandığını tamlayan alkollü güdücü, “İlk seferde ukubet ile olmuyor mu?” diye ehliyetini kaptırmak istemedi. Ayrımsız süre sonraları kendisini görüntüleyen basın mensuplarına dönen alkollü sürücü adeta temas dönme alkollü şalter kullandığını itiraf edercesine, “Aynı aktarılma bunun başıma geleceğini biliyordum anlıyor musun ustam? Amma yani oluyor mu böyle? Kamerayı birlikte yüzüme tutmuşun” dedi. Basın mensuplarının “Alkollü vesile kullanmanız oluyor mu?” sorusuna ise yaptığı hatayı akseptans ederek, “Olmuyor evet” dedi ve “O zaman illet kullanıyorsun sorusuna ise “O şekil benzeri özdek değil. Normal aldım, biricik içtim eve gidiyordum. Siz haddinden fazla abarttınız olayı. Benim dosyam filan bulunmayan ki” diyerek konuştu.

“Ehliyetimi alırsanız ben pazara gidemem kim”

İşlemlerinin yapılması amacıyla polis memurlarının yanına revan alkollü sürücü bu sefer bile polis güçleri memurlarından kendisini affetmelerini istedi. 6 kamer süreyle ehliyetine umum konulacağını öğrenen çoban, “Abi demincek uzluk sizde mi kalacak? Ne büyüklüğünde sürekli kalacak? Amma abi 6 kamer süreyle ego o zaman pazara gidemem ki, bu zahir olacak? Bunu lütfen düzeltelim. Zira ben pazara çıkıyorum. Zaman ben sorumluluk yaptım ama sizde beni affederseniz bende benzeri elan yapmayacağım abi” dedi. Polis Güçleri memurları ise alkollü olmayan güdücü belgeli ayrımsız yakanını çağırmasını isteyince, “Çağıracağım abi, beş altı ilk anlattığımı dinledin değil mi abi? Arayım gelsin abi” dedi. Telefon ahzetmek amacıyla aracına gittiği tam matbuat mensuplarına, “Geliyor musun abi?” diye niteleyerek seslenen sürücü araçta telefonunun bulamayınca bu el bile matbuat mensuplarından telefon istedi.

“Zavadak keleş kabil kaza yapmadık, eve gidiyorduk”

2,5 sene önceki Antalya’de 220 promil alkolle gidiş geliş kazası nâkil ve “Al ışıkta geçip bana zavadak vurdu, beni öldürmeye çalıştı. Güneş Tacı virüsünden mı kaçıyorsun” diyen alkollü sürücüyü hatırlatan alkollü çoban, “Abi hatırlıyor musun? azıcık biricik hakeza çıkıyordu ya haberlere. Ben o yüzden çekiniyorum sana reaksiyon gösteriyorum. Kusurlu derk yani anlıyor musun? Anca zavadak yürekli üzere değil abi, tığ kaza falan yapmadık anlıyor musun? Eve gidiyorduk” diye kendini savunmaya çalıştı.

Sürücüye alkollü dil kullanmaktan bin 823 TL para cezası kesilirken, ehliyetine 6 ay süreyle umum konuldu. Trafikten men edilen aracı otoparka çekilen sürücü ifadesi uyarlanmak için Polis Merkezi Amirliğine götürüldü. – AKSARAY

Share: