Âlem sarıklı, 6 yaşındaki Zilan’ın eğitimi üzere 5 kilometre kere katediyor

Van’ın Gevaş ilçesinin Daldere Mahallesi’ne kapalı Kardeşler mezrasında fariza işleyen öğretmen Cihan Saha, daha önceki fariza yaptığı mezrada hararetli 6 yaşındaki Zilan Patır’a okuma yazma öğretebilmek için hafta sonları 5 kilometre sefer katediyor.

Daha geçmiş 5 yıl görev yaptığı Daldere Mahallesi’nin Doruklu mezrasındaki 4 öğrencisini çıkışlı eden Karabük Üniversitesi Literatür Fakültesi Sıra Bölümü mezunu Saha, bu yıl 4 öğrencisi kâin Kardeşler mezrasındaki ilkokulda görevlendirildi.

İlçeye 80 kilometre mesafedeki Kardeşler mezrasında kalan ve öğrencilerine bildirme ongun eğitimi verebilmek amacıyla ceht gösteren fedakar hoca, esbak görev yerinde okula gidemeyen 6 yaşındaki Zilan Patır’ı unutmadı.

Mezradaki bir tane öğrencinin eğitimden hoşgörüsüz kalmasına gönlü ahali vermeyen Alan, gönüllü olarak değme hafta sonu kestirmece 5 kilometre yaya Zilan’ın bulunduğu mezraya geliyor, minik öğrencisine evlerinde özel eğitim bilimi veriyor.

Araç olmadığı üzere iki mezra arasını yürümek zorunda mütezayit, bu nedenle çığlık yollarını kullanarak mesafeyi kısaltan Alan, memur olduğu okulun saffet ve bakım işlerini birlikte kendisi yapıyor.

Öğrencilerin eğitimi amacıyla gösterdiği çabayla ekenek sakinlerinin takdirini kazanan Meydan, AA muhabirine, 5 yıldır ayrımsız bölgede muallimlik yaptığı amacıyla vatandaşların kendisini tanıdığını söyledi.

Görev yaptığı bölgedeki hayat şartlarının çokça pres olduğunu belirten Saha, “Yollarımız toprak. Lağım Döşemi ve internetimiz on paralık namevcut. Bu nedenlerle yalnız ben değil hep öğretmenler print şartlarda çalışıyor. Kışın buraya araba birlikte gelmiyor. Ücretli öğretmenler adına rastgele zorluğa karşın buralara geliyoruz ama burada olduğum üzere çok mutluyum. Heybetli olan zoru başarmaktır. Burayı fehmetmek için burada sürdürmek evet birlikte devir kılmak gerekir. Apayrı tip çokça print.” dedi.

Öğrencisinin gözyaşlarına dayanamadı

Daldere Mahallesi’nin Doruklu mezrasında sabık sene 4 öğrencisini mezun ettiğini anlatan Meydan, şöyle konuştu:

“Öğrencilerden sadece Zilan Patır kaldı köyde. Benden sonraları oraya sarıklı ataması olmadı. Eşyalarımı almak amacıyla oraya gittiğimde Zilan bana sarıldı, ağladı ve duygusal anlar yaşadık. Onun o haline dayanamadım ve her hafta sonu ona ders çevirmek için gideceğimi söyledim. İki mahalle ortada kişmiri tarafından 10 kilometreye andıran açıklık var fakat bu duruluk yara yolu ile çok kısalıyor. Ego dahi rastgele hafta sonu bir nice riski hücre alarak, Zilan üzere Doruklu mezrasına büyüklüğünde yürüyorum. Bayram verdim ve sözümü bile tutuyorum. İnşallah kar yağana kadar birlikte gideceğim. Eğitim Bilimi, ayrımsız toplumun sunu heybetli zemin. Bunu çocuklara etkilemek amacıyla elimden geleni yapıyorum. Okulla ilişkin sıkıntılarda İlçe Milli Terbiye Müdürlüğümüz elinden geldiğince bindi veriyor ancak hem Zilan’ın durumu hem dahi mahallenin lağım döşemi sorunu amacıyla bir hal bulunması gerekiyor.”

Zilan Patır bile öğretmenini haddinden fazla sevdiğini anlatım ederek, “Benim amacıyla seçkin hafta evime geliyor. Haddinden Fazla teşekkürname ederim.” dedi.

“Öğrencimizin takibini yapacağız”

İlçe Milli Yetişek Müdürü Mehmet Teşrinisani Erva ise 3 yıldan bu yana ilçede fariza yaptığını, Daldere bölgesi ve çevresindeki okullar için ayrı bire bir hassasiyet gösterdiklerini söyledi.

Bölgenin metanetli aynı coğrafyasının olduğunu kaydeden Erva, şöyle bitmeme etti:

“Oradaki çocuklarımızın hiçbirinin eğitimden ferasetsiz kalmaması için elimizden mevrut temas şeyi yapıyoruz. Oraya fedakar öğretmenlerimizi gönderiyoruz. Cihat kardeşimiz üstelik onlardan biri. Rastgele hafta öğrencilerinin durumunu ifade kendisine hazırlayıp bana gönderen, gelişimlerini sürekli izleme fail aynı hoca. Kardeşler mezrasından Doruklu’ya anbean öğrencisi için fedakarlık yapıyor. Öğretmeni tanıdığım üzere bu fedakarlığı yapmasına şaşırmadım. Öğrencimizin takibini katiyen yapacağız. Aldığımız bilgiye göre ailesi şita döneminde Van’a taşınacak. Mezrada kalırsa banko öğrencimizi öğretmensiz bırakmayacağız. Zaruri eğitimi almasını sağlayacağız.”

“Öğretmenimizin hakkını ödeyemeyiz”

Zilan’ın annesi Mesude Patır dahi Evren öğretmenin fariza yerinin değişmesine rağmen kızı amacıyla rastgele hafta sonu mezralarına geldiğini belirtti.

Fedakarlığından çevre öğretmen Evren Saha’a teşekkürname fail Patır, şöyle konuştu:

“Zilan, okumaya haddinden fazla arzulu ancak mahallede hoca namevcut. Dünya hocanın bitişik mahalleye tayininin çıkmasından sonraları buraya eşyalarını almaya gelince kızım onun yanına koştu. Feryat Figan gitmemesi üzere ısrar edince öğretmenimiz da seçme hafta sonu ziyaretine geleceğini söyledi. O zamandan beri büsbütün kızıma ders isnat etmek amacıyla seçkin hafta sonu dağdan yaya mahallemize geliyor. Öğüt verip geri dönüyor. Öğretmenimizin hakkını ödeyemeyiz. Biz okuyamadık, çocuklarımız okusun istiyoruz amma burada imkanlarımız çokça kısıtlanmış.”

Doruklu mezrası sakinlerinden Fehmi Arvas üstelik Saha’un mezralarında görev yaptığı sürede haddinden fazla fedakarlık yaptığını ve bunu sürdürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Bire Bir sarıklı düşünün kim kâmilen öğrencisi okusun ve derslerinden kavrayışsız kalmasın diye seçkin hafta sonu dağ yollarından kilometrelerce misil katediyor ve bunu meccanen yapıyor ancak kış kapıda, kar yağarsa sarıklı gelemez. Bu işe tıpkısı çözüm bulunmasını isteriz. Ayrıntılar birlikte sarıklı birlikte kıygın olmasın. Biz biliyoruz kim fehmetmek böyle ayrımsız dönemde farzdır. Öğretmenimize bu fedakarlığından dünya teşekkür ederiz.”

Meydan’un öğrencilerinden 11 yaşındaki Meryem İpek ise “Öğretmenimiz bize benzeri abi üzere davranıyor. Zaten okulda 4 kişiyiz. Zamanımız sunma iyicene okulda geçiyor. Öğüt yapıyoruz arada sırada bile baziçe oynuyoruz. Öğretmenimiz bizim umudumuz. O olmasa hiçbir madde öğrenemeyiz. Onun yardımıyla fena hâlde konuşabiliyoruz, birçok özdek öğreniyoruz.” dedi.

Share: