Akşehir Gölü’ndeki kuraklığın etkileri alınacak tedbirlerle azaltılabilir

Fıkralara laf olan Afyonkarahisar- Konya sınırları zarfında yer kayran ve kurumuş görüntüsüyle dikkati çekici Akşehir Gölü’nde, alınacak tedbirlerle kuraklığın etkisinin azaltılabileceği bildirildi.

Konya Maharet Üniversitesi (KTÜN) Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Uygulamalı Jeoloji Temel Bilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Tahir Nalbantçılar, AA muhabirine, sabık yıl Konya havzasında hareketli olan almanak ortalamanın üzerindeki yağışlarla yüzlerin tıpkısı kıvılcım dahi olsa güldüğünü fakat Akşehir Gölü’nde bugünlerde susuzluk yaşandığını söyledi.

Akşehir Gölü’nün tıpkısı önceki yıl ağız ağıza kuruduğuna değinen Nalbantçılar, şimdilerde gölü gene incelediklerinde suyunu yeniden kaybettiğini gördüklerini dile getirdi.

Su seviyesinin gölün tahminî 1,5 metre altına indiğini, yüzeyde meydana gelebilecek yağışın meydan altına sızacağını aktaran Nalbantçılar, düzlük altında oluşan kur farkı tamamlanmadan, yer üzerinde su birikmesinin söz konusu olmayacağını dile getirdi.

“Daha ilk yapılmış kusurlu uygulamaların sonlandırılması gerekiyor”

Nalbantçılar, akarsu birikmesinin kalıcı olmayacağını, “Göl suya kavuştu” denileceğini ancak bunun arızi benzeri durum olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Akşehir Gölü’nün etrafında serencam yıllarda bunaltıcı oranda mütezayit sulama kuyusu sayısı göze çarpıyor. Elan önceki işlenmiş hatalı uygulamaların sonlandırılması gerekiyor. Yerey incelemelerinde gördüğümüz, 7/24 ve 365 zaman esasına dayalı müteharrik pompaj kuyuları var. Maatteessüf sıra enerjisine angaje kuyularla su sonsuz çekilmekte ve gerekseme olmadığı zamanlarda dahi güneşi gördükçe pompa çalışmakta, su tüketimi devam etmekte. Bunların denetlenerek, yer azından gerekseme kadar suyun çekilmesini uydurmak lazım. Öncelikli namına gölün etrafında yapılan kontrolsüz akarsu çekiminin sonlandırılması ve bu bağlamda sair su tüketimlerinin henüz titiz sürdürülmesi gerekmektedir. Akşehir Gölü bu noktada haddinden fazla henüz çok öneme sahip.”

Ümit ediyoruz ki bir zaman evvel Akşehir Gölü’müzü çarkıt günlerine kavuştururuz”

Gölün birçok noktada sağladığı akarsu beslenimini yıllar içre kaybettiğini vurgulayan Nalbantçılar, “Akşehir Gölü, bugün can çekişme noktasında aynı durumla alın karşıyadır. İçinde bulunduğumuz iklimsel etkilerle, yağışların tedricen azaldığı bire bir ahit içindeyiz ” ifadesini kullandı.

“Konunun aciliyeti var”

Nalbantçılar, Akşehir Gölü’ne ilişkin kıymetlendirme çalışmalarının yapılması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Suyla ilgili tekmil birimlerimizle bu gölümüzü kurtarmalı, en azından belli aynı dirim öyküsüne sahip olmasını sağlamalıyız. Bu bağlamda biz yer bilimi mühendisleri kendisine konunun aciliyeti olduğunu söyleyebiliriz. Akşehir Gölü’müzün kurtulması hepimiz üzere aynı mutluluk olacaktır. Bulunan durumda da bu işin çokça ağırbaşlı tıpkı safhada olduğunu, olumsuzluğun bitmeme ettiğini, edeceğini tercüman olmak üstelik gibi. bu bakımdan duyarlık göstermemiz gerekmekte. Beklenti ediyoruz kim tıpkı dakika önce Akşehir Gölü’müzü bozuk günlerine kavuştururuz.”

Share: