Aksaray’dan geçici otobüsüyle Mersin’e gönderilen 47 flamingodan 26’sı telef oldu

Aksaray’dan geçici otobüsüyle gönderilen 47 flamingodan 26’sının öldürme olmasıyla ait 4 kişiye bütün 425 bin teklik nakdî ceza uygulandı.

İddiaya bakarak, Eskil ilçesine sadık bire bir köyde cıvıl cıvıl Naim D. (34), kardeşi Mehmet D. (36) ve benzeri yaylada dallı güllü İbrahim K. (38), 28 Ağustos’ta Sodyum Klorür Gölü’nden yakaladıkları 47 flamingoyu ayaklarını ve gagalarını bağlayıp kolilere koyduktan bilahare satmak amacıyla yaya otobüsüyle Mersin’e gönderdi.

Mersin’bile otobüsten indirilen kolilerin içinde flamingoları gören vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye mevrut zabıta ekipleri, durumu Natür Esirgeme ve Milli Parklar ekiplerine fen verdi.

Verilen adrese revan ekipler, flamingolardan 26’sının katil olduğunu tayin etti. Deli Dolu olduğu belirlenen flamingolar, keyif kontrollerinin peşi sıra doğaya bırakıldı.

Olayın peşi sıra harekete güzeşte Eskil Bitirmiş ile Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar ekipleri, flamingoları yakaladığı ve yolcu otobüsüne doğrulama ettiği belirlenen Naim D, Mehmet D. ve İbrahim K’nin evine ameliyat düzenledi. Adreslerde çokça sayıda badi, tuna ve angut kuşları ele geçirildi, 3 yabansı gözaltına alındı.

Ekipler, Naim D. ile otobüs şoförüne toplam 300 bin, İbrahim K. ile Mehmet D’ye üstelik mecmu 125 bin lira yönetsel nakdî ceza uygulayıp, haklarında adli muamele başlattı. Gözaltına alınan İbrahim K, Naim D. ve Mehmet D. işlemlerinin arkası sıra adliyeye sevk edildi. Şüpheliler, çıkarıldıkları hakimlikçe adli taharri neredeyse erkin bırakıldı.

Öte yandan tekrar Aksaray’da evinde kuş bulunduğu belirlenen Fer E’nin evine bile ameliyat düzenlendi. Yapılan aramada ele geçirilen ve evde beslemesi haram olan angut, ördek kabilinden haddinden fazla sayıda kuşa halk konuldu. Ziyalı E’ye bile 25 bin liralık yönetsel nakdî ceza uygulanıp, için adli muamelat başlatıldı.Share: