Aksaray haberi! Aksaray’da Enstrüman Öğrencisi: “Alım Gücümüz Düştü, Ektra Çalışmam Gerekiyor”

EKSIKSIZLIK HAYSIYET ATALAY

Aksaray Üniversitesi’nde saz öğretmenliği bölümü öğrencileri Berke Kaan Neşe ve Yunus Emre Şiş kentin yeryüzü zinde caddelerinde sokak müziği yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor. Ailesinden bindi almasına rağmen yetmediğini kaydeden belirten Şenlik, “Ailem bana bindi oluyor ama dünyalık biraz kurada olduğu üzere gurur gücüne baktığın ahit haddinden fazla de tıpkı husus sayılmıyor. Benim çıkıp ekstra çalışmam gerekiyor” dedi.

Aksaray’bile müzik öğretmenliği bölümü öğrencileri Berke Kaan Şenlik ve Yunus Emre Şişkin, alay malay çıkmaz müziği yaparak harçlığını çıkarmaya çalışıyor. Sahn pahalılığı zımnında zorlandıklarını kaydeden Berke Kaan Şenlik, şunları söyledi:

” Çorum’dan Aksaray’a çalgı aleti öğretmenliği görmek üzere geldim. İkinci derslik öğrencisiyim, tıpkısı zamanda çıkmaz müziğiyle uğraşıyorum. Gidebildiğimiz hep programlara gitmeye çalışıyoruz. Daha zaten tığ bunlara müracaat etmek zorundayız geçim derdi yaşıyoruz. Değme yerde olduğu üzere bize da pahalılık vurdu. Normalde iki yıl önce herkes 10-20 liralık atıyordu biz çokça fena hâlde geçiniyorduk, cebimize mülk kalıyordu. Demincek millet 3 lira 5 teklik atıyor cebimize mal kalmıyor. Para atım gücü bile değişti. Tığ az buçuk zorlanıyoruz işin açığı” ifadelerini kullandı.

“EV KİRALARI VE FATURALAR YÜKSEK. ODAMIZDA 2 KİŞİ KALIYORUZ”

Kari kiraları ve faturaların erdemli geldiğini tamlayan Şenlik, “Kari kiralarından tutalım faturalar bize bati manada faziletkâr geliyor. Tığ dahi çare bulduk özel evde öz evimizde 2 hayat, 3 gönül kalmaya başladık. Yurttan bire bir farkı bulunmayan filhakika müzik öğretmenliği öğrencisi olduğumuz amacıyla yurtlar bize biraz yük az buçuk henüz özgür olmamız gerekiyor. İş geliyor, izlence geliyor methal sorti saatlerimiz boğuk olduğu üzere bize ocak eşya. Zaman tıpkısı eve girmeye çalışsak kiralar çokça erdemli 5 bin liralık 6 bin liralık bunu bile bizim kazanma imkanımız elhak namevcut. Günü gününe geçinmeye çalışıyoruz işin açığı. Bu yüzden bu işlerle uğraşıyoruz” dedi.

“MÜLK DEĞERSİZ OLDUĞU İÇİN HADDINDEN FAZLA İŞİMİZE YARAMIYOR”

Ailesinin bindi olduğunu ancak paranın değerinin düşmesi dolayısıyla yetmediğini dile getiren Bayram, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ailem bana destek oluyor amma dünyalık az buçuk algın olduğu için ortada destek oluyor ama çekicilik gücüne baktığın zaman haddinden fazla bile tıpkısı husus sayılmıyor gönderdikleri dünyalık. Kendilerine teşekkürname ediyorum ama hangi büyüklüğünde destek olsalar da benim çıkıp ekstra çalışmam gerekiyor. Zira koşullar belli biz üstelik basamak uyduracağız. Gidişatı haddinden fazla mebzul görmüyorum, Allah yine sonumuzu hayır etsin başkaldırı etmiyoruz ama tığ farkına vardık böyle gitmez, böyle gitmemeli tıpkısı şeyler değişmeli. Mütebeddil geçmiş şeyde insanların düşünceleri olmalı. Bindirim geliyor, maaşlara üstelik zam geliyor amma benzeri farkı olmuyor zatî fikrim yerine bence ekonomiyi çokça gür yönetemiyorlar. Beklentimin altında yönetiyorlar, dönem geçtikçe çekicilik gücümüz bundan sonra düşüyor. Bu böyle gitmesin yani biz zorlanıyoruz.”

“ACUN GENELİNDE IŞ VAR AMMA BILDIRME ÇOKÇA BİZDE VAR”

Arz büyük sıkıntılarından birinin Akbil olduğunu tamlayan Berke Kaan Alay, “Benim sunma büyük sıkıntım Akbil yani benim bugün haftalığım 50 liralık ayda 200 teklik yapıyor bu. Bunun birlikte faturalarımı ödemeye çalışıyorum, okula gidiyorum kemirmek yemem geçişsiz. Bazen eş yiyebiliyor birtakım yiyemiyor. Ego 2 bin 3 bin şahsiyet yerlerde aşındırmak yiyemezdim sınırlanmış deminden orada aşındırmak yiyorum. Kafe hayatım yok doğrusu kafeye gidip tıpkısı öz, kıraathane içemiyorum işin aslı. Dışarıda kemirmek desen doğrusu yiyemiyorsun domatesin kilosu 15 -20 lira yoğun tıpkı kalın var. Peki dünya genelinde dahi var. Amma sunma çok tığ da var nerede tıpkısı kalın çıksa sunu çok biz etkileniyoruz buna de mana veremiyorum. Bugün benzeri hoca maaşı de çalım gücünde ezilebiliyor hangi eyvah ki.”

“İMKANIM OLSA SIKINTILI DIŞINA GİDERDİM”

Ticaret yazmak istediğini dile getiren Berke Kaan Şenlik, “Ben az buçuk ticaret yapmak istiyorum kendi yerimi açabilirsem şerait ahali verirse özlük yerimi açıp özel dersler isnat etmek istiyorum farklı alanlarda bile tecim açmak istiyorum beni haddinden fazla yoruyor işin aslı. İmkanım olsa ev dışına giderdim bunu vatanı tecezzi ika anlamında değil yetersiz dışına gidip daha dolgunca değerlendirmeler yapıp şansı, fırsatı değerlendirirdim. Burada ne eyvah kim şerait ve fırsatlar ne eyvah ki daha bağan ve az” dedi.

Share: