Akkuyu NGS’nin 2’nci ünitesinin reaktör basınç kabı kuruldu

MERSİN’in Gülnar ilçesindeki Akkuyu Nükleer Okkalı Santrali’nde (NGS), anne aşamalardan biri olan 2’nci alçak ünitesinin reaktör basınç kabı kurulumu tamamlandı.

Boşluk 2021 sonunda deniz tarafından Akkuyu NGS inşaat sahasına doğrulama edilen reaktör basınç kabı, kurulumdan önce ara sıra denetimlerden geçirildiği arızi ekipman depolama alanından kurulum sahasına taşındı. Reaktör kabı, Liebherr LR 13000 paletli vinç kullanılarak reaktör şaftındaki namına montaj edildi. Kurulum işlemleri, kestirmece 6 saat sürdü.

“ÇALIŞMALAR PLANLANAN ŞEKİLDE SÜRÜYOR”

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Çatı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, Akkuyu NGS’bile çalışmaların planlanan şekli ile sürdüğünü belirterek, “2’nci ünitenin reaktör kabının montajı sahada yılın arz balaban olaylarından birini yapılanma ediyor. Spekülasyon ekibinin ve tahammül ekipmanı operatörlerinin kusursuz çalışmasına dikkati ahzetmek isterim. Kabın montajı adeta benzeri cerrah hassasiyeti gerektirir. Zira cevaz verilen maksimum ufki sapma milimetrenin onda birini geçemez. 2’nci ünitenin reaktör tazyik kabının montajının başarıyla tamamlanması zımnında tamam kurgu ekibini, vinç operatörlerini ve farklı uzmanları kutluyorum” dedi.

2’nci vahit reaktör binasının inşaatının esbak aşamalarında kor konservatör müesses, bindi ve sevk kirişleri betonlanmış ve reaktör basınç kabının silindirik kısmının zayıf muhafazası ve ısı yalıtımı yapılmıştı. Reaktör basınç kabının montajından çarçabuk önceki ise, kabın temel vakar yükünü taşıyan destek halkasının montajı gerçekleştirilmişti.

Reaktör tazyik kabının montajına ilişik denetimler, reaktör basınç kabı üretici firması uzmanlarının yanı sıra, müstakil aynı denetleme kuruluşu ve Türkiye Nükleer Aranjman Kurumu (NDK) uzmanlarından oluşan bir komite tarafından yapıldı.

Nükleer kilolu santralinin yeryüzü önemli ekipmanı olan reaktör tazyik kabı, santralin pres aşamasında mukteza olan çekirdeği de zarfında barındırıyor. Nükleer tepki ve ısı enerjisinin soğutucuya iletilmesi üzere çekirdeğin içine çekirdeksel mahrukat ve yapısal elemanlar konuluyor. 343,2 ton ağırlığında, amudi silindirsel aynı deri olan reaktör basınç kabının yüksekliği 11,45 metreyi, çapı ise 5,6 metreyi buluyor.

Akkuyu NGS’nin 2’nci ünitesi amacıyla reaktör basınç kabının üretimine Mart 2019’da başlanmıştı. Istihsal sürecinde, hidro-testlerin yanı sıra, ten içi cihazlarla kontrol ekipmanı da dahil gelmek üzere mukavemetli haddinden fazla sınav gerçekleştirildi. Testler sonucunda, özel ayrımsız yarkurul mecmu dizayn parametrelerine uygunluğu ve ürünün faziletkâr kalitesini doğrulama etmişti.Share: