Akıbet deniz feneri ustaları, rotalarını değiştirdi

Çocukluk çağlarından bu yana ortağı İbrahim Akgün ile alay malay deniz feneri üreten Yaşar Dağlı, teknolojinin gelişmesiyle gelişigüzel mesleği tasarruf etmek zorunda kaldı. 15 yıldır deniz feneri siparişi gelmediğini, ellerinde mütezayit ürünleri de antikacılara verdiklerini belirten Dağlı, abus eşya tamiri yapıp teraryum ve cam süs eşyaları üreterek geçimini sağlıyor.

İzmir’in akıbet deniz feneri ustalarından biri olan Yaşar Dağlı, teknolojinin gelişmesi ile alay malay mesleğini sürdüremiyor. Ortağı İbrahim Akgün ile 51 sene boyunca bahir feneri üretimi özne 66 yaşındaki Dağlı, 15 yıldır tek ayrımsız sipariş de gelmemesi zımnında rotasını eksantrik tıpkısı yöne çevirdi. Ellerinde küsurat serencam bahir fenerlerini antikacılara verdiklerini tabir eden Görgüsüz, Kemeraltı Çarşısı’ndaki atölyede tuhaf eşyaların tamirini yapıyor, teraryum ve camdan bezen eşyaları üretiyor. Ortağı İbrahim Akgün ise sipariş edilen ürünlerin satışını gerçekleştiriyor.

“Bire Bir biricik biz kaldık”

11 yaşında çırak kendisine işe başladığını kaydeden Görgüsüz, “Ustalarımdan bahir feneri, fayton feneri yapmayı öğrendim. Yıllar geçti, 15 birlikte şakirt yetiştirdim. Bazıları öldü, bazıları işi bıraktı. Bir Vakitler burada 15 dirilik çalışırdı. Bundan Sonra bire bir bir tane ego ve ortağım İbrahim kaldık. 15 senedir bahir feneri siparişi almıyoruz. Elimizde olan fenerleri dahi antikacılara verdik. Uygulayım Bilimi gelişti, el işçiliği kalmadı. Türkiye’birlikte dahi bu işi eden kalmadı. Şimdi antika ürünleri onarım ediyoruz, teraryum yapıyoruz. Bu şekilde mülk kazanıyoruz. Okullarda halk işçiliği konusunda öğüt verilmesi gerekiyor. Bundan Sonra biricik de şakirt gelmiyor. Çünkü bu işi öğrense karnını doyuramaz. Örneğin Gaziantep’te Bakırcılar Çarşısı var. İzmir Kemeraltı’nda bile hakeza benzeri saha olmasını isterdim” dedi. – İZMİR

Share: