Akıbet dakika haberi: MİT, Suriye’de PKK/PYD’li 3 teröristi yakaladı

MİLLİ İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye’nin kuzeyindeki Afrin-Azez yağız uğrunda düzenlediği operasyonla PKK/PYD’li teröristler Şair Bronz, Mehmet Kaykır ve Ferhad Edemen’i yakaladı.

MİT, PKK/PYD’li 3 teşekkül mensubunun, Suriye’de terörden arındırılmış harekat bölgeleri üzerinden asayiş güçlerine yönelik eylem yapmak için Tel Rıfat-Azez-Afrin-Kilis/Gülbaba köyü üzerinden Amanoslara anlama etmeyi planladığını belirleme etti. Bilgilerin güvenlik birimlerince birlikte teyit edilmesi üzerine ‘Adnan Piro’ kod adlı Ferhad Edemen, ‘Bahtiyar’ kod ünlü Saz Şairi Tunç ve ‘Çem Riha’ harf ünlü Mehmet Kaykır’ın yakalanmasına yönelik işler planlandı. Bu kapsamda milis rolünü oynayan Suriye Milli Ordusu unsurları, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesine gelen teşekkül mensuplarını, operasyonunun güvenliğini tedarik etmek için makul mizansenle Afrin şehir merkezi girişine getirdi. Burada Afrin-Azez yağız yolu üstünde pusuda bekleyen MİT ekipleri, teşkilat mensuplarını silah ve teçhizat ile yakaladı.

Teröristlerden Mehmet Kaykır’ın 2012’de PKK’ya katıldığı, örgütün neymiş bilgisizlik faaliyetlerinde kayran aldığı, İran’da bile teşekkül yerine cıvıltı yürüttüğü ve serencam yerine ‘Amanos kayran yönetimi’nde güya Dörtyol sorumlusu olduğu, Ferhad Edemen’in 2010 yılında PKK’ya katıldığı, Zeytin Dalı Harekatı öncesinde Amonoslar’üstelik neymiş kurye ve iletişim sorumlusu namına cümbüş gösterdiği, Ozan Bronz’un ise 2014’te örgüte katıldığı ve suikast eğitimi aldığı, teşekkül elebaşlarından ‘Bahoz Erdal’ kod adlı Fehman Hüseyin’in yakın koruması olduğu belirlendi.

Share: