Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanı Üzüntülü, faal yayında gündemi değerlendirdi Açıklaması

Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanı Çokluk Acılı, geçen yıl 1 milyon 874 bin 806 haneye, toplanmış 1 milyon 673 bin 757 ton kömür; Ağustos 2022 bakımından bile 2 milyon 101 bin 775 kişiye, 1 bilyon 662 milyon 659 bin 871 teklik neşelilik istihlak desteği sağladıklarını aktardı.

Yanık, Yazı 7’deki Hükûmet Merkezi Kulisi programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Toplumsal devletin, istihdama katılamayacak, hayatını da ayrıksı soy idame ettiremeyecek kitlelere içtimai yardımlarla insancasına güç imkanı sunmakla görevli olduğunu belirten Üzüntülü, vekâlet yerine bunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toplumsal yardım kullanıcılarının yüzdelik 82’sinin kollar, engelliler ve yaşlılardan oluştuğunu anlatan Kederli, istihdama katılabilecek yüzdelik 18’lik kesimi bile İŞKUR ile yapılan mutabakat çerçevesinde yaşlarına, bilgi ve birikimlerine bakarak aksiyon alanlarına yönlendirdiklerini anlatım etti.

Bakan Üzüntülü, “Kitleleri yoksulluktan kurtarmıyorsunuz, bunun üzerinden üstelik görüş devşiriyorsunuz. Içtimai yardımla insanları tembelliğe alıştırıyorsunuz” iddialarının akilane olmadığını vurgulayarak, toplumsal yardımları serencam mertebe şeffaf ve tamamen gerekseme temeli üzerinden oluşturduklarını dile getirdi.

Artık içtimai yardımları “yoksulluk hepten” değil, “türe sırf” düşündüklerini aktaran Üzüntülü, Eş Bindi Programı kapsamında dirimsel gruplarına göre 450-600 lira ortada eklenmiş bindi, ısınma ve cümbüş istihlak kabil birçok destekte bulunduklarını kaydetti.

doğal gaz ve kömür desteğinden bahseden Yanık, ısınma desteğini, bölgelerin şule durumlarına bakarak yaptıklarını belirtti. Bölgelere göre kışın uzunluğunun ve sertliğinin detaylı şekilde hesaplandığını dile getiren Kederli, şöyle devam etti:

“Hatta biz bu sene Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla şöyle benzeri ihtiyati tedbiri da aldık. Belki kömür tüketimi elan yoğunlaşabilir, bunun amacıyla tedarik noktasında ayrımsız pay koyduk kendimize, inşallah şita dönemine büyüklüğünde kömürlerimizi kömür desteği sağladığımız, istinas desteği sağladığımız vatandaşlarımıza realizasyon etmiş olacağız. 2021’da 1 milyon 874 bin 806 haneye kömür desteği sağlamışız. Toplanmış 1 milyon 673 bin 757 ton kömür dağıtmışız. doğal gaz desteği da 2022 yılı üzere almanak 450 ila 1150 lira beyninde, bu ısıl haritaya sınırlanmış namına belirleme edildi. Ölçülü noktamız Tokat. Tokat’tan doğu ve batıya makul. Türkiye’bile en sevimsiz iller Iğdır ve Ardahan. Buralardan başlayarak yılda 1150 teklik ile daha batıya geldiğinizde Antalya’üstelik 450 liralık bindi şeklinde. Tabii gazda şu temel kadar başvurma edenler ölçeğinde 330 bin 804 haneye, mart-april döneminde 114 milyon lira ödemişiz. Ilk Teşrin-teşrinisani döneminde de ikinci başvuruları şu anda alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Esenlik raporu mevcut vakayiname hastalara ve hayatlarını cihaza sınırlı sürdüren vatandaşlara yüzde 5 ek ödeme yapıyoruz.”

“2,5 milyon vatandaşımız ahenkli kendisine içtimai yardımlardan yararlanıyor”

Acılı, Şubat 2019’da başlayan hareketlilik tüketim desteğinden uyumlu sosyal arkalama düzlük ailelerin yararlandığını belirterek, “2022 ağustos itibarıyla 2 milyon 101 bin 775 kişiye, 1 milyar 662 milyon 659 bin 871 liralık zindelik tüketim desteği sağlamışız.” diyerek konuştu.

Bakanlık namına 9,5 milyon vatandaşın Genel Keyif Sigortası primini ödediklerini anımsatan Kederli, Türkiye’üstelik herkesin keyif sistemi güvencesinde olduğuna dikkati çekti.

Bakan Kederli, “Sizce muhalefetin adayı kim olacak, Kılıçdaroğlu garantiledi mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun iştahlı olduğu anlaşılıyor. Başka adaylardan da tıpkı kısmının istediği anlaşıldı, bunlar haddinden fazla bilinen olaylar. Ki peki onu devir gösterecek amma benim şöyle bir değerlendirmem var. Ağız Ağıza tutum olarak söylüyorum, gayet tabii yanılmaya haddinden fazla yıldızlı tıpkısı şey şu anda okuduğumuz nitelik, ben muhalefetin reisicumhur adayının bugünkü adı geçen isimlerin hiçbirisinin olmayacağı kanaatindeyim, Kılıçdaroğlu üstelik karışma. Benim kanaatim, hiç adsız ve seçime haddinden fazla bir iki kala tıpkısı anatomi çıkaracaklar ortaya. Çünkü 6’lı masa Sayın Kılıçdaroğlu’nun kurduğu bir masa değil. 6’lı masa, o masanın etrafında oturan kimsenin kurduğu ayrımsız masa değil. 6’lı masayı kuran kaime galiba onların hepsinin dışında bire bir aday ortaya çıkaracak.”

Share: