Ağzına silahla ateş edilen kapik dirim mücadelesi veriyor

Hatay’da kimliği belgisiz can yahut şahıslar eliyle ağzına şiddetli edilmesi sonucu yaralanan köpek, öğretmen ve yerli hayvan koruma gönüllüsü Fatma Alev’ın çabalarıyla hayata tutunmaya çalışıyor. Dili kopan köpek tedavi altına alınırken, şüphelinin yakalanması için say başlatıldı.

Hatay’ın gestalt ilçesi Antakya’ya merbut Kisecik Mahallesi’nde tıpkısı sokak köpeği kimliği belirsiz hayat veya kişiler vasıtasıyla ağzına tüfek ile yara edilmesi sonrasında yaralandı. Mahallelinin fark edip bilgi verdiği, çıkmaz hayvanlarını ahenkli olarak besleyen Fatma Kıvılcım, gaileli köpeği veterinere götürdü. Köpeğin dilinin koptuğu, ağzının içerisinde engelleme edilemeyecek durumda saçmaların bulunduğu tespit edildi.

Yaralı köpeği serian veterinere getirdiğini belirten Yalaz, “Ego orada değildim, ancak bizim besleme yaptığımız çocukları tanıyan görevliler beni aradılar. Ben gittiğimde ağzından kanlar dirimlik şekilde akışmaz yatıyordu. Alıp bir lahzada veteriner kliniğine getirdik. Burada yapılan ilk müdahale ve röntgenlerde ağzından silah sokularak ateşlendiği ortaya çıktı. Hayati tehlikesi devam ediyor çünkü ateşleme sırasında dilini koparmış, haddinden fazla az bir kısmı eksik, boğazı dokunaklı halinde beslenemiyor, akarsu içemiyor, soy yolu, büyüklenme sondası ile beslenmeye çalışıyor. Güç kritik 15 günce bire bir proses var, bu sürenin sonun daha mahsus olacak” dedi.

Bunu işleyen gönül yahut kişilerin benzeri zaman evvel bulunup cezasını çekmesini isteyen Yalın, “Gerekli resmi kurumlara şikayetimizi yaptık, bitirmiş tetkik, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü üstelik sormaca başlattı. Sormaca bitmeme ediyor. Tığ bu caniliği fail şahsın bambaşka bire bir canlıya yapmayacağını bilemeyiz. Bu şahsın yahut kişilerin yakalanıp muktezi cezaya çarptırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Flama, köpeğin kopan dilinin küsurat kısmının dikildiğini, ağzının içindeki saçmalara müdahale edilemediğini ve hayatta kalması halinde aynı henüz alışılagelen tagaddi yapamayacağını, ayrıca akarsu üstelik içemeyeceğini sözlerine ekledi. – HATAY

Share: