Ağustos ayı dış ticaret rakamları açıklandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Ağustos ayına bakarak, yüzde 13.15 artışla 21,3 bilyon dolar olarak gerçekleşti. Bu bugüne büyüklüğünde en efdal ağustos ayı ihracat rakamıdır” dedi.

Gaziantep’te katıldığı Güneydoğu Küçük Asya İhracatçılar Birliği’nde (GAİB) Ağustos ayı dış tecim rakamlarını açıklanan Bakan Muş, “Gaziantep kültür ve ticaret merkezi haline geldi. Gaziantep geçtiğimiz yıl 10 milyar doları sabık ihracatıyla ülkemizin 5. sırasında düzlük almaktadır. KÖLE Merkez Bankası küçülmeye başlamıştır. Ukrayna’de bitmeme fail cidal ve Tayvan krizi riskleri yanında getirmektedir. Tahıl koridoru anlaşmasıyla bugüne büyüklüğünde 1 milyon tona ulaşmıştır” dedi.

Icra Vekili Mehmet Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Ağustos ayına bakarak, yüzdelik 13.15 artışla 21,3 bilyon dolar namına gerçekleşti. Bu bugüne büyüklüğünde sunma faziletkâr ağustos ayı ihracat rakamıdır. Türkiye ihracat rekorlarına devam ederek, 2022’nin 8. ayında dahi yer yüksek mahiye ihracat değerini yakalamıştır. Dış ticaret hacmimiz yüzde yüzde 28,39 artarak 54 bilyon dolara yükselmiştir. Enerji ve değerli dış ihracatın ithalatı istikbal oranı yüzde 91,6 oldu” ifadelerini kullandı.

“Arz fazla dış satım yapılan ülkeler”

Yeryüzü fazla ihracat yapılan ülkeleri açıklanan Nazır Muş, “Sunu aşkın dış satım yapılan ülkeler, Almanya 1 bilyon 662 milyon dolar, ESIR 1 milyar 480 milyon dolar, Irak 1 milyar 258 milyon dolarla başı çekti” şeklinde konuştu.

“TL ile yapılan dış satım rakamları”

Ağustos ayında TL ile dış satım yapılan devlet sayısı ve rakamları paylaşan Bakan Muş, “2022 yılı Ağustos ayında TL ile dış satım yaptığımız mutluluk sayısı 164, TL ile ihracat yapan firma sayısı ise 6 bin 439 olmuştur. 2022 yılı Ağustos ayında TL ile yapılan ihracat bire bir geçmiş yılın benzeri ayına göre yüzdelik 109 artım göstermiştir” diyerek konuştu. – GAZİANTEP

Share: