ADANALI ÜRETİCİLERE AKDENİZ KÂR SİNEĞİNE KARŞI 42 BİN ALDANGIÇ DAĞITIMI

ADANA’da Akdeniz sonuç sineğine karşı üreticilere 42 bin aldangıç dağıtımı yapıldı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü bahçesinde planlı tuzak dağıtım törenine Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, DOĞRU Fırka Adana Saylav Abdullah Akla Yatkın, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Azık ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yunus Söz, İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Yüksek Uğurlu ve çokça sayıda yetiştirici katıldı.

Adana, Osmaniye ve Hatay’da 2018 yılından bu yana Akdeniz kâr sineği ile mücadelenin artırıldığını tamlayan İl Müdürü Muhammed Yüce Uğurlu, Umumi olarak turunçgilde Adana’nın yer nazik problemi Akdeniz sonuç sineğidir. Bunun sebebi turunçgil ihracatında tölerans sıfırdır. Gönderdiğimiz ürünlerde bu tehdidi algılayan ülkeler, bizden iz alımını kesiyor. Bu şekilde olduğu zamanda çiftçimiz sakil anlamda kötülük görüyor. O nedenle tığ sahadaki denetimleri bati şekilde arttırıp, bu mücadeleyi sürdürüyoruz dedi.

42 BİN TUZAK DAĞITILDI

Akdeniz Meyve Sineği’ne Cebin Biyoteknik ve Zehirli Yemleme Kısmi Arka İlaçlama Uygulamaları Projesi kapsamında tuzak kullanımının artırılmasını amaçladıklarını vurgulayan Tekin, şöyle konuştu

Tuzak buyurmak, hiçbir çıkar yol kullanılmadan yapılan savaş demektir. Elden sinekleri yakalıyoruz, tuzağın içine giriyor ve ordaki ilacın etkisiyle ölüyor. Böylecene başarının esas sırrı tuzaklar oluyor. Averaj ayrımsız sinek yılda 250 haya veriyor. Tıpkısı üstelik bunun döngüsüyle binlerce çarpan etkisi oluyor. Zaman burada tahminî 42 bin skor tuzak dağıtımı yapacağız. Bu tuzakların hepsine aynı cibin girmiş olsa dahi mücadeleye çokça ciddi ayrımsız yardım sağlayacaktır. Banko dahi anide çokça henüz fazla cibin bu tuzağa girecektir. İnşallah bu projede başarılı olmayı beklenti ediyoruz.

Vali Süleyman Elban ise Akdeniz meyve sineğinin üretime, ihracata, çiftçiye doğrudan uymazlık veren bire bir tartı olduğunun altını çizdi. Elban, Bununla mücadelenin kişi başına benzeri uğraş olmadığınıda hepimiz çokça iyi biliyoruz. Belediyelerimiz, odalarımız, sivil cemiyet kuruluşlarımız bütünü mücadeleye destek veriyor. Amma genişlik yetişkin bindi çiftçilerimizden geliyor. Onların bu mücadelede çokça mehabetli işlev icraa ettiklerini biliyoruz. Elan çok bindi, henüz çok iş birliği diyorum diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra üreticilere aldangıç dağıtımı yapıldı.Share: