ADALET-İŞ Umumi Başkanı Arslan’dan Karaman’daki bisküvi fabrikası sahiplerine çağrı Açıklaması

HAK-İŞ Umumi Başkanı Mahmut Arslan, Karaman’daki bisküvi fabrikaları sahiplerine, işçilerin sendikalaşma hakkına bariyer olmamaları çağrısında bulundu.

Aslan, bir otelde düzenlenen Hizmet-İş Karaman Idarehane Başkanlığı 6. Kıytırık Umumi Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ADALET-İŞ’in alacak konusundaki çalışmalarının mecmu mücadelelerinde civar sırada olduğunu belirtti.

Olağanüstü dönemlerde kira artışlarına aynı hat getirilmesi kabil dirimlik vergisi kesintisine da bire bir tahril getirilmesi gerektiğini dile getiren Arslan, şunları kaydetti:

“Ülkemin efdal potansiyeline inanıyorum. Fütur, gelecekle ait hayallerimizden vazgeçmek ve bir karamsar noktaya gitmek bize yakışmıyor. Biz od tellallığı üstelik yapamayız, oturup sagu birlikte yakamayız, ‘Eyvah bittik.’ diyemeyiz. Tığ ‘bitti’ demeden bu işin bitmeyeceğine inanmamız gerekiyor. Bu ülkenin kaynakları, potansiyeli, kayırıcı gücümüz, çalışkanlığımız bu sorunları ortadan kaldıracağımızın işaretidir. Bu büyüklük içeriden ve haricen dönük olsa da yıldırı örgütleriyle bu ülkeye değer giderilmek istense de mal kuruluşlarının ülkemize yaptıkları operasyonlar olsa birlikte biz ülkemizden umudumuzu kesmeyeceğiz. Bilcümle zorlukları aşacağız ve bu ülkeyi bölgesinin etkili, yaşayan, oyun kurucu devleti ika üzerine birlikte çabalarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Zorluklarımız var mı? Var. Seçme devir yaşadığımız zamlar, aldığımız alçak gönüllü ücretleri namevcut ediyor. Bastırmak oldukça yumruk. Daha aşkın çalışmamız gerekiyor.”

Arslan, umudunu kaybedenin gelişigüzel şeyini kaybedeceğini vurgulayarak, “Bu mutluluk umudumuzu keseceğimiz tıpkısı talih değil, bu şehir böyle tıpkısı şehir değil. O zaman bu talih ve bu şehrin henüz yaşanabilir aynı meydan olması üstüne yapmamız müstelzim sorumluluklar var. TÜRE-İŞ bu sorumlulukların sahibidir. Olur müşkülat var, teessürat var. Bu ülkenin birliğini, dayanışmasını, kardeşliğini, bütünlüğünü bire bir şekilde yıldırma edecek hiçbir harekete izin vermememiz gerekiyor. Güçlükler bizim zorluklarımız, bu zorlukları beraber aşacağız.” diye niteleyerek konuştu.

“Onlarca fabrika var ama tıpkı tanesindeki işçiler sendikalı”

Karaman’ın ülkenin bisküvi üretiminin yüzdelik 30’unu karşıladığını, çokça sayıda işçinin bisküvi fabrikalarında çalıştığı anlatan Aslan, şöyle devam etti:

“Onlarca fabrika var ama tıpkısı tanesindeki işçiler sendikalı. Sendikalaşmaya izin verilmiyor. Sendikaya hamle atanlar cezalandırılıyor. Öz fabrikalarından gönderiyorlar, bambaşka fabrikalara da ‘Bu şahsı işe almayın.’ diye niteleyerek ihbar ediyorlar. Bunu bu şehre yakıştıramıyorum. Bu şehirde kazanıyorsunuz, bu şehirde ihracat yapıyorsunuz, bu şehirde üretiyorsunuz. O ant kazandığınız, ürettiğiniz ve alay malay çalıştığınız insanların anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkına lütfen bariyer olmayın. Bu şehri sendikalarla henüz üstelik kalkındıracağımıza inanıyorum.”

Arslan’a, henüz sonra Bakım-İş Karaman Yazıhane Başkanı Mustafa Karakaş tarafından beş fotoğrafıyla ilkokul karnesinin olduğu tıpkısı tablo dürü edildi.Share: