Adalet Bakanı Bozdağ, Yozgat’ta toplu açılış töreninde konuştu: (1)

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, hanende Gülşen Bayraktar Çolakoğlu’nun mortocu dil cambazı liselilere müteveccih sözlerine ilgili, “Eleştirin, o hakim kararıdır, eleştirilebilir ama öte yandan onu eleştirirken da deyin kim ‘bunun yaptığı birlikte yenilir yutulur tıpkısı özdek değildir. Bu milletin evlatlarına böylesi bir saygısızlığı, ayrımcılığı, nefreti, kini diline dolayıp konuşamaz’. Benzeri da bunu deyin.” dedi.

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde toplu küşat töreninde konuşan Bozdağ, AK Tümen iktidarları döneminde yapılan çalışmaları anlattı.

Gündeme ilgili değerlendirmelerde bulunan Bozdağ, şarkıcı Gülşen Bayraktar Çolakoğlu’nun konserinde “İmam hatipten çıkışlı olmuş sapıklığı oradan geliyor” ifadesini kullandığını belirterek, “Ne geçmek? ‘İmam hatipler sapıklığı öğretiyor. Oradan çıkanlar üstelik sapıklığı oradan öğreniyor’. Bu hep imam dil cambazı okullarına, imam hatip liselerinin öğrencilerine, oradaki öğretmenlere, yöneticilere, onların velilerine alın iri bir hürmetsizlik, balaban tıpkı ayrımcılık, şişman ayrımsız tiksinti, büyük benzeri hakarettir.” diyerek konuştu.

Bozdağ, Türkiye’de şu anda 1 milyon 300 bin civarında mortocu hatipte okuyan mektepli bulunduğunu dile getirerek, “Mezunlarıyla onların mail çevresiyle değerlendirdiğiniz ahit milyonlarca vatandaşımıza cebin haddinden fazla şişman tıpkı saygısızlığı, nazik bir hadsizliği içerir bu tam, ama bakın Esas Mugayeret Partisi’nin Umumi Başkanı, bu 6’lı masanın etrafında toplananlardan kaç gündür, bu milletin milyonlarca insanına cebin taşlama, saygısızlık, ayrımcılık, tiksinti, amaç kusan bu sözler karşısında bir tane bire bir yekpare yanlışsız duydunuz mu?” ifadesini kullandı.

Tutuklamanın eleştirildiğine değinen Bozdağ, “Eleştirin, o bilge kararıdır, eleştirilebilir amma öte yandan onu eleştirirken bile deyin kim ‘bunun yaptığı bile yenilir yutulur ayrımsız madde değildir. Bu milletin evlatlarına böylesi aynı saygısızlığı, ayrımcılığı, nefreti, kini diline dolayıp konuşamaz’. Aynı de bunu deyin. İmam dil cambazı okulları dahi bu ülkenin diğer okulları gibi devletin okullarıdır, saygın okullardır. Burada okuyan öğrenciler, mezunlar de başka okullarda okuyan öğrenciler ve mezunlar kabil bu milletin bulunmaz evlatlarıdır. Hepimizin derdi bütün okullarımızın ve bu okullarda okuyan öğrencilerimizin başarıdan başarıya koşmasıdır. Okullar arasında, okulların mezun ve öğrencileri beyninde ayrımcılık fethetmek bu millete, bu devlete mamul en iri kötülüklerden birisidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Egemenlik yetkisinin kullanılmasına ilgili benim söylediğim biricik cemi yoktur”

Bozdağ, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “helalleşmeden” bahsettiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Bu ayrımcılığı, bu kini, bu nefreti kusanlara, iftirayı atanlara yegâne tüm söylediğini Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugüne kadar duydunuz mu? Ego duymadım. Duyan varsa söylesin. Amma hakimleri yıldırma fail ve hakimlere ferman verip ‘derhal azade bırakın’ diyen, ayrımsız üstten buyurmacı kurum ortaya koydu. Benim anladığım ‘helalleşme’ diye niteleyerek çıktığı bu yolda Sayın Kılıçdaroğlu’nun helalleşmeden anladığı özdek mortocu hatiplilerle, önder dil cambazı lisesi öğrenci ve velileriyle, mezunlarıyla helalleşmesi gönülden değildir. SELIM Fırka iktidarları ayrımcılık ve nefret dilini besleyen hep yolları kapamayı kendine şiar edinen bir kuvvet. Bu milletin evlatlarını kutuplaştıran, birbirinin karşısına çaltı söylemin hiçbir devir sahibi tığ olmadık. Akıbet tartışmada bile sözde bu lafları ona söyleten bizmişiz kadar tıpkı albeni yaratmaya çalışıyorlar. Ayrımcılığı eden kim, milletin evlatlarını okuduğu okula göre saygısızlıkla anan, ayrımcılık fail, tiksinti dilini kullanan ki?”

“Hükümet kutuplaştırıyormuş. Ne diyeceğim ego? Adalet Bakanı konuşmazmış. Yahu bana taşlama ediyor” diyen Bozdağ, “Cumhurbaşkanımız önder hatipli, ona taşlama ediyor. Tığ konuşmayacak mıyız? Milyonlarca mortocu hatipli var. Onlar, siz bize bu ithamlarda bulunurken, bu okullarda okuyan öğrenciler, veliler, illet sustunuz demeyecekler mi? Biz hakkımızı, bize alın yapılan saldırılara karşı hukukumuzu savunmayacak mıyız? Bu yargıya müdahale değildir. Etki yetkisinin kullanılmasına ilgili benim söylediğim tek tam yoktur.” görüşünü paylaştı.

“Kimse hakim ve savcılara tavsiye ve telkinde bulunamaz”

Bakan Bozdağ, yargıya müdahale yapıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Yargıya müdahaleyi Sayın Kılıçdaroğlu yapıyor. ‘Adalete yezitlik etmeyin, derhal erkin bırakın’ diye niteleyerek yargıya tıpkısı komut veriyor. Hiç kimesne hız yetkisinin kullanılmasına ilgili hakim ve savcılara tavsiye ve telkinde bulunamaz. Ferman ve komut veremez. Bilge ve savcıları erek namına gösteremez. Hepsini yapıyorlar. Bilahare de kalkıp ‘bağımsız hüküm, ahbaplık devleti’ diyorlar. ‘Tığ gelince her husus mebzul olacak’ diyorlar. ya siz lacerem dokunaklı olacağının hep faturasını önümüze koyuyorsunuz. Sevsinler sizi. Tığ sizin laflarınızın ne manaya geldiğini bilmiyor muyuz? Bu budun bilmiyor mu? Cümle, ne sözün, ne kavrama geldiğini biliyor, bu milleti kutuplaştıran biz değiliz. Güçlü haddinden fazla böyle farklı tartışmalar yaşandı Türkiye’dahi. Bakın bu tartışmalara, bütün ilk başlatanlar bunlar olmuştur. Bizim yaptığımız hukukumuza cebin saldırılar karşısında hukukumuzu ve bizi destekleyen milyonların hukukunu korumak olmuştur. İnsanlarımızın onurunu, hukukunu destek olmak peki. Biz insanımızın onurunu, hukukunu her şartta korumaya bitmeme edeceğiz.”

“Helalleşme, hesaplaşmadır”

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” söyleminin istekle olmadığını kaydeden Bozdağ, “Bunların helalleşme şeyi yürekten değildir. Helalleşme, hesaplaşmadır ve bunlar Türkiye’nin 20 yılda elde ettiği kazanımları, bu kazanımları kazandıranlarla hesaplaşmayı başlatacaklarını bilenler amacıyla şimdiden bedihi zar ediyorlar. Her seçim bunu yaptılar. ‘Geleceğiz, şurası yapacağız’. Avuçlarını yaladılar.” düşüncesini dile getirdi.

(Sürecek)

Share: