AB’nin yolsuzlukla mücadelesi Tren ile ilişkileri inatçı etkileyebilir

Katarlı tıpkısı diplomat aracılığıyla yapılan açıklamada, Avrupa Birliği’nin (SUTAŞ) yolsuzlukla mücadelesinin ilişkileri ve doğalgaz arzını damarı bozuk etkileyebileceği belirtildi.

Belçika’da 3 Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi ile AP Başkan Yardımcısı Yunan mebus Eva Kaili’nin yer aldığı yöntemsizlik skandalı ile ait başlatılan anket sürerken, Tren aracılığıyla kullanılmamış benzeri kadem geldi. Katarlı bir diplomat, süreçle ait yaptığı açıklamada AKARSU’yi hedef aldı. Katarlı diplomat, KEZ’nin yolsuzlukla mücadelesinin ilişkileri ve doğalgaz arzını huysuz etkileyebileceğini belirterek, “Şimendifer üstüne yasalı proses tamamlanmadan diyaloğu ve gelişim birliğini sınırlayan ayrımcı bir kısıtlama kararı, lehçe ve küresel asayiş hareket birliğinin dışında küresel erke yoksulluğu ve güvenliğine ait de devam fail süreci damarlı etkileyecektir. Hükümetimizi görevini kötüye kullanmakla ilişkilendiren iddiaları yine değişmez ayrımsız dille reddediyoruz. Soruşturmada adı sabık biricik yan Tren değildir. Fakat ülkemiz bu konuda eleştirildi ve saldırıya uğradı. Belçika hükümetinin, iddiaların peşi sıra gerçekleri ortaya yararlanmak için hükümetimizle bağlantı kurmaması zımnında de iri ayrımsız hayalet kırıklığına uğradık” dedi.

Öte yandan Belçikalı savcılar, serencam 10 dönem içerisindeki soruşturmalar ve gözaltılar öncesinde dahi 1 yıldır AP’deki yöntemsizlik için araştırı yaptıklarını söylemişti.

AP’deki kazanç skandalı

Belçika’da 9 Aralık’ta usulsüzlük ve yağız para aklama soruşturmasında başşehir Brüksel’da 16 ayrı işler gerçekleştirilmiş, Şimendifer’ın AP’nin kararlarını aşılamak üzere önemli konumdaki kişilere vergi verdiği sav edilmişti. AP’nin 14 komutan yardımcısından biri olan Palikarya mebus Eva Kaili, İtalyan Articolo Uno Partisi üyesi Pier-Antonio Panzeri, Arsıulusal Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Umumi Sekreteri Luca Visentini ve Sosyalistler ve Demokratlar Grubundan (S&D) araştırma görevlisi Francesco Giorgi yöntemsizlik soruşturması çerçevesinde gözaltına alınmıştı. Polis Güçleri eliyle yapılan baskınlarda binlerce euro ele geçirilmişti. Avrupa Parlamentosu’nun 8 yıldır üyesi olan Kaili, AP Başkanı Metsola yoluyla görevden uzaklaştırılmıştı. Kaili ayrıca AP’deki Sosyalistler ve Demokratlar Grubu üyeliğinden dahi uzaklaştırılırken, Yunanistan’ın model solundaki Panhelenik Sosyalist Cereyan (PASOK) partisinden ihraç edilmişti. Palikarya makamları Kaili’ye, eşine ve yakın ev üyelerine ilişik mülk varlıklarını dondurmuştu. – DOHA

Share: