Abdurrahman Tutdere: “Bu Topraklarda Üretilen Tıpkısı Duman Lacerem Habersizce Peki?”

CHP Adıyaman Mebus Abdurrahman Tutdere, TBMM Hak Komisyonu’nda, Duman, Esrar Mamulleri ve Etanol Piyasasının Düzenlenmesine Dayalı Kanun’birlikte ayrım öngören kanun teklifinin görüşmelerinde; ” Türkiye’da, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aracılığıyla üretilen tıpkı esrar lacerem gizlice tamam?” dedi.

AKP milletvekillerinin hazırladığı haiz Tütün, Duman Mamulleri ve Ispirto Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi, TBMM Türe Komisyonu’nda akseptans edildi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, teklifin görüşmeleri sırasında; “Bu gördüğümüz tütünler Adıyaman özellikle doğmak amacıyla Malatya, Batman, Hatay, Bitlis, Muş, Mardin üzere birçok ilde geleneksel anlamda üretimi yapılan, bu topraklarda yetişen milli ve yerel tütün” dedi.

Tutdere konuşmasının devamında şunları söyledi:

“ULUSLARARASI ŞİRKETLERİN BASKISI: Yaman işi konuşulurken maatteessüf, etraflı süreden beri bu Türkiye’nin, bu toprakların tanığı tütünler ile haricen gümrüksüz namına Türkiye’ye uğrun yollarla getirilen tütünler hep karıştırıldı. Bilcümle karıştırıldığı amacıyla birlikte amal bütün kusurlu yapıldı. Hatalı yapıldığı amacıyla bile yıllardır yurttaş zahmet çekiyor, dokunaklı çekiyor ve mağdur oluyor. 2017 yılında arsıulusal sigara şirketlerinin bile baskısıyla nereden geldiği basit muhtemelen sıfır ayrımsız tatlılıkla, bitirme belgesi almadan esrar satan, satışa en fail, bulunduran, nakledenlere üç yıldan altı yıla kadar mahpushane cezası geldi. Ego şu anda bunu Tiryaki As’e ticari amaçla satsam gideceğim üç yıl delik cezası yatacağım. Siz bu teklifle bunu iki yıla düşürüyorsunuz. Evet, Türkiye’da, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eliyle üretilen tıpkısı duman kuşkusuz geriden geriye olur?

SİZ HIZINIZI ALMIYORSUNUZ BİR FİİLE 2 SEFER UKUBET GETİRİYORSUNUZ: Ben bu Mecliste yüzlerce nöbet anlattım. ‘Bu ukubet akilane değil’ dedik. Sesimizi sakim duymuşsunuz arkadaşlar. Tığ bunu ‘üçü iki yapın’ diye söylemiyorduk, bunu ağız ağıza görmek lazım. Yasa’da sarmalık kötü satanlara ait idari para cezası zaten var, mala ahali koyma var. Doğrusu benzeri fiilin tıpkısı cezası peki. Siz illet hızınızı almıyorsunuz bire bir eyleme, tıpkı fiile 2 el ceza getiriyorsunuz kim? Hem yönetsel para cezası verip hem mala halk koyacaksınız, ayrımsız da ‘Yetmez kardeşim, size iki yıldan beş yıla kadar mahpushane cezası getireceğiz’ diyorsunuz yahut ‘Vereceğiz’ diyorsunuz.

ŞİMDİ SÜREKLİ CEZAYLA KARŞI KARŞIYA KALACAK: Şimdi Abdullah Komutan, değişik hukukçular de “Efendim, tığ bu şekilde yaparak yer azından denetimli azadelik kapsamına koyuyoruz.” diyorlar ihvan, bu vatandaş ayrımsız posta satmıyor ki bunu. Koca 200 kilogram, 300 kilo kaldırıyor, 50’sini bire bir satıyor, ihtiyacına bakarak 20’sini tıpkısı satıyor, 100 kiloyu ayrımsız satıyor, seçkin ahit satıyor bunu. Demin daima cezayla yüz yüze kalacak dolayısıyla dolgun alacağı ukubet az daha insan öldürmeye teşebbüsle tıpkısı özdek gelecek, yani mantığı yok bu işin.

BU HAPİS CEZASININ KESİNLİKLE HALKTA BILE KARŞILIĞI YOK: Bakınız, pratikte şu anda bu yasadan kıran benim bildiğim, yüzlerce hayat kıygın. Tıpkısı sürü savcılıkta dosya var, bir sürü da açılmış dava var. Yani siz ayrımsız taraftan diyorsunuz ki, ‘Yargının yükünü azaltalım.’ Aynı taraftan çıkardığınız bu yasalarla yükü artırıyorsunuz. Tığ 2017’üstelik dediğimizde eğer bizi dinlemiş olsaydınız, zaman bu yasa gine buraya gelmeyecekti. Bakınız, beş altı sene sonraları bu şekilde geçse da bu kanun tekrar ati; burada tartışılacak, konuşmayacak çünkü bu yasanın uygulanabilirliği namevcut. Bu mahbes cezasının banko halkta üstelik karşılığı yok. Mapushane cezasının madun sınırını üç yıldan iki yıla tenkis etmek banko sorunu çözmeyecektir, çözmekten uzaktır.”

Share: