Abdülhamid Eğlek ilk görevine uğurlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Taşucu Limanı’nda Abdülhamid Konak Araştırı Gemisini geçmiş görev namına uğurlama törenindeki açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sözümüzün somut örneği olan Abdülhamid Eğlek araştırma gemimiz, Türkiye’nin erke alanındaki eskimemiş vizyonunun de sembolümüz. Henüz evvel paramızla da yaptıramadığımız sismik araştırı süreçlerini daha çok öz imkânlarımızla yürüttüğümüz bire bir döneme girdik.

Denizlerde dünyada eşine bir iki rastlanır bir muayene filosuna sahibiz. Zaruri hazırlıklar sonrası Akdeniz ve Karadeniz’birlikte çalışmalara başladık. Fatih araştırma gemimizi temas arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır. Karadeniz’bile keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervi ülkemize maddesel karşılığının haddinden fazla ötesinde moral vermiştir.

Doğalgaz el işi tesisimizin dahi temelini geçtiğimiz yıl attık. Haziran ayında denize borazan döşeme işlemine başladık. Sığ kısımlarda işlemi bitirdik, dip kısımlarda 165 kilometrelik hattın 100 kilometresini bitirdik. Denizin altında adeta enerji üssü kuruyoruz. Fatih gemimiz halen Türkali 10 kuyusundaki araştırma çalışmalarını sürdürüyor. Çetince gemimiz Türkali 4 kuyusundaki art işlemleri gerçekleştiriyor. Kanuni dahi Türkali 6 kuyusunun zir bütünleme işlemlerini bitirdi. Böylelikle Karadeniz gazının önce etabı amacıyla gereken 10 kuyudaki işlemleri birer birer bitirerek buradan ati tabii gazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz. Aynı anda 3 etüt gemisinin çalıştığı bu düz dünyada üretime sunma hızlı hazırlanan düz adına kayıtlara geçmiştir.

Sıkıntılı içi petrol üretiminde hedefimiz sene böylece 150 kuyu elan fayrap etmek. Doğalgaz ve yer yağı kaynaklarımızı hangi büyüklüğünde çokça artırabilirsek bu ciddi süreçte o kadar yarar kazanacağız. Hem enerji bağımsızlığımızı temin hem çıplak açığımızı yama itibarıyla bu çalışmaları çok eke görüyoruz.

Zaman Abdülhamid Konak Gemisi’ni Akdeniz’e arızi ediyoruz. Ülkemizde önceki petrol mevcut meydan bundan 135 sene evvel İskenderun’du. Bu öğün da “Evet Tanrı Besmele” diyerek GaziPaşa’nın 55 km açığındaki Yörükler 1 kuyusuna uğurlayacağız.”

“KARADENİZ GAZI ÇALIŞMALARI PLANLANDIĞI ŞEKİLDE İLERLİYOR”

Fatih Dönmez, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen Abdülhamid Eğlek Istikşaf Gemisini İlk Görev Namına Gönderi Töreni’ndeki konuşmasında “Filomuzun en güçlüsü yedinci çocuk etüt gemimiz Abdülhamid Konak, milletimizin duaları ve umutlarını da yüklenerek birazdan Akdeniz’deki evvel görev hesabına hak yolu alacak. Buradaki görev süresi kısaca 2 ay adına planlandı. Ve zaman Abdülhamid Konak tetebbu gemisiyle inşallah yeni müjdelerin arifesindeyiz. İnşallah buradan de milletimizin umutla beklediği evire çevire haberleri yüklemek bizlere talih evet.” dedi.

Dönmez, “Karadeniz gazının 2023’te milletimizle buluşturmak için yürüttüğümüz çalışmalar planlandığı şekilde ilerliyor. Karadaki doğal gaz el işi tesisimizin inşaatı devam ediyor. 5 km sığ deniz boru hattı serimi tamamlandı. Koyu bahir boru seriminin yüzdelik 60’ı tamamlandı. Petrol taharri çalışmalarımız birlikte devam ediyor. 2022 yılı için rezerv ilave hedefimiz çekince munzam hedefimiz 75 milyon varildir.” şeklinde konuştu

FİLONUN BILDIRME GÜÇLÜSÜ

Güney Kore’deki Okpo Limanı’ndan yola çıktıktan bilahare 19 Mayıs’ta Mersin’in Taşucu Limanı’na vasıl istikşaf gemisinin adı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Abdülhamid Eğlek adına açıklanmıştı.

Yaklaşık 2.5 ay Taşucu Limanında artan Abdülhamid Han istikşaf gemisinde bakım, ihya ve güncelleme çalışmaları gerçekleştirildi. Ekipmanların yerleştirilmesi, ustalık amal ve sertifikalandırma çalışmalarının ardından göreve hazır arkaç getirilen araştırı gemisi, al-beyaza boyandı. Abdülhamid Hanın tıpkısı yüzeyine birlikte Türk bayrağı işlendi.

Hem maharet donanımı hem de fiziki özellikleriyle ‘Mavi Vatan’daki filonun “en güçlüsü” kendisine görev yapacak Abdülhamid Konak, Fatih, Kanuncu ve Yavuzun ardından hidrokarbon arayan filonun 4. üyesi olacak.

Yedinci döl olmasının beraberinde 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift asayiş sistemiyle öne çıkan sefine, hidrokarbür kontrol çalışmalarına ciddi katacak.

Koşa kule ile deli dolu konumlandırma sistemine cemaat, 200 mürettebat kapasiteli sefine, 12 bin 200 metreye büyüklüğünde taharri yapabiliyor.

Abdülhamid Konak istikşaf gemisi açıktan incelendi

 

Abdülhamid Han tetkik gemisi göreve amade

 

Abdülhamid Konak istikşaf gemisi Akdeniz’e çıkıyor

 

Share: