ABD’li milyarder Todd Boehly Chelsea’nin yeni sahibi

Moskof hareket insanı Hikâyeleme Abramovich’in, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı zımnında İngiltere hükümetinin kendisine müteveccih müeyyide kararı sonrası satışa çıkardığı Chelsea’nin yıpranmamış sahibi anlaşılan oldu.
Kulüpten yapılan açıklamaya göre, Amerikalı Beyzbol Ligi takımlarından Los Angeles Dodgers’ın ortağı Todd Boehly’nin birlikte Clearlake Capital, Mark Walter ve Hansjoerg Wyss’in aralarında bulunduğu grupla anlaşmaya varıldı. Konsorsiyum Boehly aracılığıyla yönetiliyor, ancak benzeri Kaliforniya özel anamal şirketi olan Clearlake Capital, Chelsea’deki hisselerin çoğuna topluluk olacak. Ayrıksı yatırımcılar arasında LA Dodgers’ın eş sahibi ABD’li milyarder Markka Walter ve İsviçreli milyarder Hansjoerg Wyss düz alıyor. Satışın mayıs kocaoğlan böylece tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Kesim gereği yatırımın 2,5 bilyon sterlinlik kısmı, kulüp hisselerini satın almak için kullanılacak ve henüz önce Abramovich’in açıkladığı kadar yarayışlı kurumlarına bağışlanmak amacıyla Büyük Britanya’daki dondurulmuş tıpkısı vezneci yerine yatırılacak. Hesaptaki dünyalık İngiliz devletinin onayı olmadan transfer edilemeyecek.

Paranın 1,75 milyar sterlinlik kısmı ise Stamford Bridge Stadı, akademi, avrat takımı, Kingsmeadow Stadı ve Chelsea Vakfı için yapılacak ekleme yatırımlara aktarılacak.

Todd Boehly kimdir, hangi kulüplerin ortağı?

Amerikan milyarder Todd Boehly, 2019 yılında birlikte Chelsea’yi satın kabul etmek üzere tıpkısı girişimde bulunmuş fakat sonuç alamamıştı.

Boehly, Amerikalı beyzbol ekiplerinden Los Angeles Dodgers’ın birlikte sahiplerinden. Milyarderin bu kulüpteki hissesi %20 ancak spor yatırımı bununla sadık değil.

Boehly antrparantez WNBA ekiplerinden Los Angeles Sparks’ın birlikte bölümsel sahibi.

Todd Boehly, NBA ekibi Los Angeles Lakers’ta bile pay sahibi. Bir Nice alanda yatırımları kâin aksiyon insanı, daha geçmiş Lakers’ın %27’lik hissesini satın almış ve dikkat çekmişti.
Todd Boehly, Chelsea ile ilk kez tıpkı futbol kulübüne finansal yatırımda bulundu.

Abramovich Chelsea’nin satışı için Türkiye’de!

 

Abramovich İngiltere’deki malvarlıklarını satmaya başladı! Chelsea’yi ki alıyor

 

Share: