ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık yardım

KÖLE Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insanca konularda bindi için 89 milyon dolarlık arkalama yapılmasının planlandığını açıkladı.

KUL Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Bakanlık, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın merhametsizce savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının kere açtığı evgin insancasına zorlukların üstesinden gelmesine dayanaklık etmek üzere 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı terazi niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VAR

Açıklamada, çekişme zımnında birçok bölgede çalışkan mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu tabir edildi. Açıklamada şu ifadelere saha verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve sebepsiz yere Ukrayna’yı obstrüksiyon etmesi, ülkenin iri tıpkısı bölümünü kara mayınları, patlamamış mühimmat ve el yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Zalim aktörler vasıtasıyla Ukrayna’birlikte gördüğümüz şekilde umum yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, elan önceki Suriye’de takkadak DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar mübarek ekincilik arazilerine erişimi engelliyor, baştan mensur çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve masum Ukraynalı sivilleri öldürmeye evet da sakat bırakmaya devam ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin yoğun olabileceğini hesap pusulası ediyor. Bu büyükçe Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı kadar aynı alana istikbal etmektedir.”

ÇAKER’den Ukrayna’ya 1 bilyon dolarlık zırh yardımı

 

Dünya Bankası’ndan Ukrayna’evet 4,5 bilyon dolar

 

Share: