ABD’de ISM imalat endeksi 2 yılın sunma bağan seviyesinde

ABD’da Tedarik Hile Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, eylülde bir esbak aya göre 1,9 benek azalışla 50,9’e inerek Mayıs 2020’den bu yana sunma bağan seviyeye geriledi.

ISM, eylül ayına ilişik imalat endüstri endeksini açıkladı.

Buna göre, ISM imalat endeksi, eylülde benzeri eski aya kıyasla 1,9 puan azalarak 50,9’a geriledi.

Beklenenden fazla düşüş göstererek Mayıs 2020’den bu yana bildirme düşük seviyeye gerileyen verinin 52,2 değerini alması öngörülüyordu. İmalat sanayi büyümesinin ivme kaybettiğini gösteren indeks, ağustosta 52,8 değerinde gerçekleşmişti.

Üretim endeksi eylülde maaş 0,2 puan artışla 50,6 olurken, kullanılmamış siparişlere ilgilendiren fihrist 4,2 nokta azalışla 47,1 seviyesine indi. İstihdam endeksi üstelik aynı dönemde 5,5 benek azalarak 48,7’ye düştü.

Bu dönemde imalat sanayisinin 9 ast sektörü tahaccüm kaydederken, 7 devir küçüldü. Bu dönemde daralan sektörler; mobilya ürünleri, oluşum, ahşap ürünleri, rehavet, kağıt ürünleri, kimya ürünleri ile kenarlı eroin ürünleri oldu.

S&P Küresel’in imalat endüstri PMI verisinde üst taraflı revizyon

Öte yandan, S&P Global aracılığıyla açıklanan eylül ayına ilgili imalat endüstri Satınalma Yöneticileri Endeksi ise (PMI) 51,8’den 52’ye düzeltilmiş edildi. İmalat uran PMI verisi, ağustosta 51,5 değerinde gerçekleşmişti.

IHS Markit’ten yapılan açıklamada, istihsal ve yeni siparişlerin çokça az bile olsa arttığı, girdi maliyeti enflasyonunun ise ara sıra girdilerin fiyatı düştükçe daha dahi hafiflediği belirtildi.

PMI verilerinin 50 ve üzerinde değerler alması sektörde genişlemeye, 50’nin altında kalması ise daralmaya belen ediyor.

Share: