91. İEF kapsamında düzenlenen İzmir İş Günleri başladı

Bu sene 91. nöbet kapılarını anahtar olan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) kapsamında 8’incisi düzenlenen İzmir İş Günleri organizasyonu, çok sayıda ülkeden nezaret düzeyinde konuşmacıların katılımıyla başladı.

Tecim Bakanlığı himayesinde bu sene devre içi yerine “Ekincilik Ticareti: Dayanabilen Küresel Gıda Hazırlık Zincirleri Kurulması” temasıyla planlı İzmir İş Günleri etkinliğinde, Tecim Bakanı Mehmet Muş’un yanında Azerbaycan, Macaristan, Endonezya, Kırgızistan, Meksika, Moldova, Filistin, Tren, Bir Arap Emirlikleri, Şili ve İtalya’dan vekillik düzeyinde temsilciler müşavere gerçekleştirdi.

Oturumun açılışında mütekellim İzmir Valisi Zor Dosdoğru Köşger, ekincilik ve besin ihracatı açısından avantajlı konumda mevcut Türkiye’nin bunu sürdürebilmesinin deli dolu benzeri hazırlık zincirini kurmasıyla türlü olabileceğini kaydetti.

Tarih süresince muhtelif medeniyetlere sülale sahipliği özne İzmir’in seçme zaman etkili benzeri tecim merkezi olduğunu belirten Köşger, İzmir’da kestirmece 329 bin hektar ekincilik arazisinin bulunduğunu kaydetti.

Köşger, Veli Bölgesi’nin iç kısımlarında yetişen tarım ve azık ürünlerinin dış alım evet üstelik dış satım işlemlerinin İzmir Limanı’ndan hemen yapılabildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Ekincilik ve besin tedarikinin önemi, en çok geçtiğimiz pandemi döneminde hissedilmiş ve parçalanmamış dünyada bu alanın haddinden fazla iyi yönetilmesi ve geliştirilmesi gerekliliği tıpkı defa henüz gözler önüne serilmiştir. Sahi geçtiğimiz yıllara bakıldığında pandemi döneminde yer talep dengesinin sarsılmasına mahdut üretim evet üstelik açlık değil, üretilen ürüne erişimin riske girmesi ve belirsizliği illet olmuştur.”

Terra Madre Fuarı’na ocak sahipliği

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer de 2015’ten itibaren İzmir Uluslararası Fuarı ile düzenlenen İzmir İş Günleri’nin dünyanın ayrımlı ülke gelişim insanlarıyla Türkiye’deki yatırımcılar arasındaki bağı güçlendirdiğini söyledi.

İzmir’in gelişimi amacıyla türlü stratejiler uygulamaya gayret ettiklerini belirten Soyer, “Bunların başında ‘başka tıpkısı ekincilik benzer’ vizyonuyla oluşturduğumuz İzmir tarımı geliyor. Çünkü İzmir tarımı, susuzluk ve yoksullukla benzeri anda uğraş etmemizin ara bulucu. Dünyanın arz nazik gıda buluşmalarından biri olan Terra Madre Fuarı’na İzmir’da sülale sahipliği yapmamız ‘başka tıpkı ekincilik olanaklı’ vizyonumuzun sonucu.” dedi.

Soyer, geleceğin dünyasının kentler vasıtasıyla şekillendirileceğini belirterek, “İşte bu inançla ve kül bu değerlerle büyüyen, gelişen İzmir’in gündüz süresince olduğu kabil bugün dahi ülkemize, ilavesi dünyaya esin vereceğine cemi kalbimle inanıyorum.” diye konuştu.

Açılış konuşmaların arkası sıra misafir ülkelerden temsilcilerinin katılımıyla “Ekincilik Ticareti: Dayanıklı Global Gıda Hazırlık Zincirleri Kurulması” oturumu düzenlendi.

İzmir İş Günleri’nde yarına kadar toplanmış 6 oturum gerçekleştirilecek.

Share: