75 yıl sonra bulunan tahtelbahir aracını görmenin mutluluğunu yaşadılar

75 yıl bilahare mevcut denizaltı aracını görmenin mutluluğunu yaşadılar

Karadeniz’in 36 metre altında sevinç çığlıkları

Bu sezme heyecanlandırmıştı, çekik denizaltıların ilginç hikayesi

75 yıl bilahare bulundular, turizme açılmayı bekliyorlar

KOCAELİ – İkinci Acun Savaşı’nda, Sovyetler Birliği’ne cebin Karadeniz’dahi kazanım çıkarmak amacıyla Hitler aracılığıyla Karadeniz’e indirilen ve boğazlardan geçmesine izin verilmeyince batırılan 3 denizaltının hikayesi dikkat çekiyor. Denizaltıyı bulan dalgıçların heyecanı ve akarsu altındaki çığlıkları kameralara zaman be an yansıdı.

İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler’in Sovyetler Birliği gemilerine hücum etmek için Romanya üzerinden Karadeniz’e indirdiği 6 denizaltılık filodan 3 denizaltı, savaşın bitmesi sonrasında boğazlardan geçmesine izin verilmeyince Türkiye karasularında batırıldı. Alman filoları vasıtasıyla kontrollü adına batırılan 3 denizaltıdan birisi olan U23 Denizaltının izi yapılan aramalar sonucu, 75 sene bilahare Kocaeli’nin Kandıra ilçesi Bağırganlı Mahallesi açıklarında bulundu. 9 Ilkgüz 1944 tarihinde akşam saatlerinde kendi komutanları aracılığıyla batırılan 3 devam U23 Denizaltısı, 2019 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ilişik TCG Atak eliyle müşteri ile belirleme edildi. Daha bilahare geminin teyidi ve görüntülenmesi için dalış yapıldı.

75 yıl bilahare buldukları denizaltıyı azrail ile görüntülediler

Sahile tahminî 2 mil uzaklıkta, suyun 36 metre altında tayin edilen denizaltına ilk plonjon Kerpe Denizyıldızları Dalış Okulu dalgıçları eliyle yapıldı. 36 metre derinliğe hat dalgıçlar, kayıp denizaltıyı 75 sene bilahare buldu. Kum dayanaklık etmek üstünde kâin denizaltı, dalgıçlar marifetiyle akarsu şeş kameraları ile görüntülendi. Batırıldığı tarihteki işsiz ile bilcümle bir şekilde mevcut denizaltıyı gören dalgıçların heyecanı kameraya yansıdı. Denizaltının silahlarına büyüklüğünde hep parçaları ile bulunmasının, yerli ve ecnebi dalgıçların büyük ilgisini çektiği belirtildi.

Denizaltılar, içindeki teknolojinin ele geçirilmemesi amacıyla batırılmış

Dalışı gerçekleştiren ve denizaltıyı görüntüleyen Su Şeş Dalış Eğitmeni Sedat Türkmen, “Burada, Bağırganlı tarafında 36 metre derinlikte Alman U23 batığı var. Onun dahi dalış turizmine açılması amacıyla çalışmalarımız var. O de çok cesim ayrımsız kazanç getirecektir buraya. Zira U23 botları Almanlar için çokça cesim. Milli duygularla bakıyorlar çünkü Hitler’in denizaltısı. Bir Zamanlar bilinçli adına batırılmış. İçinde ele geçirilmesini istemedikleri teknoloji var. Bunun ele geçirilmemesi amacıyla batırılmış gemilerdir” sözleriyle denizaltının tarihi önemine aksan yaptı.

3 gemiyi savaşta Ruslar batırdı, çekişme bitince küsurat 3 gemiyi Almanlar kendisi batırdı

Batık denizaltıların İkinci Dünya Savaşı’na dayanan hikayesini anlatan Türkmen, “İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar karadan Rusları seçme şekilde bombalıyor. Tıpkısı general denizden birlikte tehacüm fikrini ortaya atıyor. 6 kıta faal denizaltıları var ve bunları boğazdan oyulgamak istiyorlar. O zamanki Türk hükümeti buna müsaade vermiyor. Almanlar dahi bu 6 gemiyi demonte aynı şekilde Romanya’nın Köstence Limanından denize taşıyor. Söktükleri parçaları Köstence’da birleştiriyorlar ve denize salıyorlar. 6 gemi çarpışma süresince limanları ve gemileri bombalıyor. Bunların 3 tanesini Ruslar batırıyor ancak 3 tanesi aktifken uğraş bitiyor. Gine bizim o dönemki hükümetimizden müsaade isteyip gemileri özlük denizlerine solmak istiyorlar. Bizim hükümetimiz yine izin vermiyor. Gemileri bize satma önerisinde bulunuyorlar hükümetimiz almıyor. ‘Hediye edelim’ diyorlar zira ödül ederlerse sisteme alacaklar ve personeli kurtaracaklar. Hükümetimiz gine cevaz vermiyor. Henüz sonraları bu gemileri egemenlik üstüne Karadeniz’in 100 metrelik derinlikleri olan bölgelerde kontrollü aynı şekilde batırıyorlar. Bu denizaltılardan biri Zonguldak, biri Glokom, biri da burada. Bu gemiler tafsilatlı süredir aranıyordu. 10 yıl büyüklüğünde ilk Glokom’daki bulunmuştu. 2019’un Mart ayında bu batık gemi TCG Akış gemisinin kameralarına takıldığı amacıyla bizden destek istendi. Geminin teyidi için burayı görüntülememiz istendi. Tığ dahi 2019’un Son Teşrin ayında oraya benzeri plonjon gerçekleştirdik. Silahlar, Enigma cihazının verici anteni kadar her şey geminin üzerindeydi. Biz çıktıktan sonraları Türk Bahir Kuvvetlerine bildirdik onlar bile gelip silahları alıp müzede sergilenmek üzere İstanbul’a götürdüler” sözlerini kaydetti.

“Bugün yüzeye çıkarılsa yüzecekmiş üzere duruyor”

Denizaltıyı incelediklerinde bugün bibi yüzebilecekmiş üzere durduğunu tamlayan Türkmen, “Mükemmel aynı gemi. Neymiş bugün yüzeye çıkarılsa yüzecekmiş kabil duruyor. Yalnızca, o dönemde batırılması üzere hem kapakları açılmış hem da şişman aynı bomba patlatılmış. Arkada 70-80 santim çapında bir hapis var. Hoşgörüsüz küsurat herhangi bir şeyi o günkü kabil sağlam ve saf. Dünyanın seçkin yerinden bent var. Anzaklar’ın Çanakkale’ye duyduğu gibi, Almanların birlikte buraya hulul için ağır sıklet talebi var” dedi.Share: