6’lı masa üyesi genel başkandan çokça kesin namzetlik açıklaması

Demokrat Öğür (DP) Genel Başkanı Gültekin Tevazulu, toplumsal medya hesabında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Henüz evvel “Ego Kılıçdaroğlu’nun adaylığına yunak bakarım. Bu masanın oluşumunda oylumlu katkılar sağlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tabii olarak bile isterse hakkıdır. Bu manada bizlerde muktezi desteği veririz” ifadeleriyle Kılıçdaroğlu’nun adaylığına yeşil çerağ yakıcı Tevazulu, 2023 seçimlerinde altılı masanın belirleyeceği adayla ilgilendiren ilgi calip tıpkısı izah yaptı. Tevazulu, “Adayın ‘Altılı Masa’ içinden çıkması gerektiği kanaatindeyiz.” ifadelerini kullanırken bu yorum akıllara Kılıçdaroğlu’nu getirdi.

Tevazulu, açıklamalarında şunları söyledi:

“Biz, yeniden uçlara divane siyasetin merkeze geleceğiniz düşünüyoruz. ‘Ötekisi olmayan’ tıpkı politik geleneğiz. Türkiye’bile fukaralık, maalesef kalımlı ağıl geliyor. Devletin büyüklüğü, etkinliği ile denktir. Binaların büyüklüğü ile değil. İnsanların özlük alın terinin karşılığını alabildiği tıpkısı iklimi inşa etmek gerekiyor.

“ADAYIN ‘ALTILI MASA’ İÇİNDEN ÇIKMASI GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİZ”

Yalnız düşünüm birlikteliği fethetmek yetmez, duygudaşlık bile gerekir. Adayın ‘Altılı Masa’ içinden çıkması gerektiği kanaatindeyiz. Yolsuzluk, MGK aracılığıyla ülkemizin güvenliğini gözdağı fail bir numara öge yerine tanınmalı. Birliğimizin ve beraberliğimizin temeli, karşılık yurttaşlık hukukudur.

“CUMHUR İTTİFAKI’NIN BIR TANE HEDEFİ VAR”

Halk İttifakı’nın bir tane tıpkı hedefi var; Sayın Erdoğan ve andıran çevresinin iktidarını bitmeme yol açmak. Tığ, ahbap-çavuş ilişkileri ile siyasetimizi belirlemeyiz. Yolunuz Beştepe’ye çıkıyorsa yönleme kullanmanız kâfi. Bu kat, Demokrat Fırka’nin üzerinden geçmez.

“KAYIT DIŞINA ÇIKMIŞ BİR HEYBET MEKANİZMASI VAR”

Vasıta dışına çıkmış bir celal mekanizması var. Sunu basiti, Erinç Fonu aldı altında hangi kime satıldı, kime verildi; bu konuda mıhlı bilgiye erbap değiliz. Tağyir ergin tıpkısı heybet yapısı var. ‘Kuvvetlerin uyumu’ diye niteleyerek bire bir güç seçme şeyi taharri ediyor; yürütmeyi de yasamayı üstelik yargıyı dahi…”

“KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞINA SICAK BAKARIM” DEMİŞTİ

Uysal, henüz geçmiş CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun adaylığına lacerem baktığıyla ilişik benzeri soruya, “Ben Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ısıdam bakarım. Bu masanın oluşumunda yetişkin katkılar sağlayan CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu natürel yerine da isterse hakkıdır. Bu manada bizlerde lazım desteği veririz” yanıtını vermişti.

6’lı masa 5’inci defa toplandı! Liderlerden izah

 

İmamoğlu: Cumhurbaşkanlığı adaylığı gündemimde namevcut

 

Kılıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

 

Akşener’den ‘Cumhurbaşkanlığı adaylığı’ açıklaması

 

Share: